Flamuri amerikan dhe ai i Kosovës - Foto: Facebook/HashimThaci

Presidenti Thaçi takohet me John Bolton, merr mbështetje për marrëveshje me Serbinë

Presidenti Hashim Thaçi ka marrë mbështetjen e administratës amerikane për arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Sipas një komunikate të Presidencës së Kosovës, presidenti Thaçi sot në Washington është takuar me John Bolton, këshilltari për Siguri Kombëtare i presidentit amerikan Donald Trump.

Në komunikatën e Presidencës thuhet se John Bolton e ka siguruar presidentin Thaçi se Shtëpia e Bardhë dhe administrata Trump e mbështetë fuqishëm arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Presidenti Thaçi është takuar me këshilltarin për Siguri Kombëtare në kuadër të vizitës zyrtare në ShBA, ku dje është takuar me Sekretarin e Shtetit, Mike Pompeo.

Sot presidenti Thaçi pritet të takojë edhe përfaqësues të tjerë në Kongres, Senat dhe institucione të tjera amerikane.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!