Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro gjatë votimeve më 2017 - Foto: REL/Reuters

Presidenti i Venezuelës i mbijeton sulmit me dron

Presidenti i Venezuelës, Nicolás Maduro thotë se ai ka mbijetuar në një përpjekje për vrasjen e tij me dronë shpërthyes.

Maduro ishte duke folur në një ngjarje ushtarake në Karakas, kur ndodhi sulmi i dyshuar.

Videoja e drejtpërdrejtë e fjalimit të Maduro tregon presidentin papritmas duke parë lart, i habitur dhe dhjetëra ushtarë duke ikur.

Ai ka fajësuar Kolumbinë për sulmin, diçka e mohuar nga Bogota si një akuzë “e pabazë”.

Shtatë ushtarë u plagosën dhe disa njerëz u arrestuan më vonë, thanë autoritetet e Venezuelës.

Incidenti ndodhi kur Maduro po fliste në 81 vjetorin e ushtrisë kombëtare.

Dy dronë të ngarkuar me eksploziv dolën pranë qëndrimit të presidentit, tha Ministri i Komunikacioneve Jorge Rodriguez.

Maduro më vonë tha në një fjalim kombëtar: “Një objekt fluturues shpërtheu pranë meje, një shpërthim i madh. Sekonda më vonë ka pasur një shpërthim të dytë.”

Fotografitë në mediat sociale treguan truproja që mbronin Maduro me mburoja anti-plumb pas sulmit të dyshuar.

Maduro akuzoi Kolumbinë fqinje dhe elementët brenda SHBA për të nxitur “një komplot të krahut të djathtë” për ta vrarë atë.

Ai shtoi se ai kishte “asnjë dyshim” presidenti kolumbian Juan Manuel Santos ishte “pas këtij sulmi”./21Media