Rreshteri i Ushtrisë amerikane, Conrad A. Robinson, që vdiq në kampin 'Bondsteel' - Foto: Rtv21

Pentagoni jep detaje rreth vdekjes së rreshterit amerikan në Kosovë

Rreshteri i personelit në kampin ushtarak amerikan “Bondsteel” në Kosovë, Conrad A. Robinson, 36 vjeç dhe me prejardhje nga Los Angeles-i i Kalifornië vdiq më 24 maj 2018 në kamp.

Sipas një deklarate të Pentagonit, Robinson vdiq nga një incident jo-luftarak.

Ai u caktua në Detyrimin Mjekësor të 155-të, në Batalionin Mjekësor të 261-të, në Brigadën e 44-të Mjekësore, në Fort Bragg, Karolinën e Veriut.

Sipas Departamentit të Mbrojtjes rasti është nën hetime.

“Reshteri Robinson ishte i njohur rreth për buzëqeshjen e tij, humorin dhe zemrën e mirë. Ai ishte përkufizimi i shërbimit vetëmohues dhe mori kohë çdo ditë për të dëgjuar dhe monitoruar ushtarët. Prehjet dhe lutjet tona janë me familjen dhe miqtë e tij gjatë kësaj kohe të vështirë”, citohet në deklaratën e Departamentit të Mbrojtjes në mediat amerikane.

Robinson ishte pjesë e forcës ndërkombëtare paqeruajtëse e udhëhequr nga NATO që është përgjegjëse për sigurimin e një mjedisi të sigurt në Kosovë.

Misioni filloi në vitin 1999 dhe vazhdon sot, edhe pse me një prani shumë më të vogël të forcave amerikane.

Zëvendësministri i FSK-së në Kosovë, Burim Ramadani ka shprehur ngushëllimet e tij për familjen e Robinson.

“Ngushëllimet e mia nga zemra për familjen dhe shokët e Rreshterit Conrad A. Robinson, që humbi jetën në një incident jo-luftarak në Kampin Bondsteel, në Kosovë. Lutjet e mia janë me popullin dhe qeverinë amerikane, familjen dhe kolegët e Robinson. Askush nuk duhet të vdes në punën që e duan”, ka thënë ai. /21Media