Bregdeti i Palasës në bashkinë e Vlorës. Foto: Ivana Dervishi/BIRN

Moti në bregdetin shqiptar

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga vala e të nxehtit afrikan e cila do të kushtëzojë në Shqipëri mot temperatura të larta.

Moti do të jetë me kthjellime përgjatë Ultësirës perëndimore.

Në  zonat malore vranësirat do të shfaqen të pakta deri mesatare ku nuk do të përjashtohet mundësia e reshjeve të izoluara.

Era do të  jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8 m/sek në bregdet.

Valëzimi  i forcës 3  me lartësi vale 0,3–1,0  metër në det të hapur.

Temperaturat do të mbeten të larta.

Temperaturat minimale dhe maksimale:

Zonat  malore   17/33°C

Zonat e  ulëta   19/39°C

Zonat  bregdetare  22/35°C./21Media