Guaido i Venezuelës akuzohet për tentativë për grushtet nga qeveria

Autoritetet venezuelase thonë se janë duke u munduar të rrëzojnë një tentim të vogël për grushtet pasi që lideri i opozitës Juan Guaido deklaroi se ishte në ‘fazën përfundimtare’ të dhënies fund të udhëheqjes së presidentit Nicolás Maduro, raporton BBC.

Ai u shfaq në një video me burra me uniformë, duke pretenduar se kishte mbështetjen ushtarake.

Guaido, i vetëshpallur presidenti i përkohshëm në janar, bëri thirrje për më shumë anëtarë të ushtrisë për të ndihmuar në dhënien fund të “uzurpimit” të pushtetit të presidentit Maduro.

Ushtria deri më tani ka mbështetur Maduro-n dhe nuk pranoi ta mbështeste Guaido-n.

Megjithatë udhëheqësi i opozitës ka mbështetjen nga dhjetëra vende, duke përfshirë shumicën e vendeve të Amerikës Latine dhe Shteteve të Bashkuara.

Një zëdhënëse e qeverisë spanjolle u deklarua kundër “gjakderdhjes” në Venezuelë. “Spanja nuk mbështet asnjë grusht shteti ushtarak”, tha Isabel Celaa, duke kërkuar një rezultat “paqësor” ndaj krizës së Venezuelës.

Presidenti kolumbian Iván Duque i bëri thirrje ushtrisë venezueliane të mbështeste Guaido.

Sekretarja për media në Shtëpinë e Bardhë, Sarah Sanders tha se presidenti amerikan ishte informuar dhe “po monitorojmë situatën në vazhdimësi”. Ndërsa, senatori amerikan Marco Rubio, një mbështetës i Guaido, gjithashtu postoi një video në Twitter për të nxitur ushtrinë që të mbështesë presidentin e Asamblesë Kombëtare.

Në video, Guaido thotë se ai ka mbështetjen e “ushtarëve të guximshëm” në Caracas.

“Njerëzit e Venezuelës, le të marrin rrugë që të mbështesin fundin e uzurpimit, i cili është i pakthyeshëm. Forcat e Armatosura Kombëtare kanë marrë vendimin e duhur, ata kanë mbështetjen e popullit të Venezuelës, dhe mbështetën nga kushtetuta jonë, ata janë të garantuar të jenë në anën e djathtë të historisë “, thotë ai.

Videoja, e publikuar në llogarinë e Twitter të Guaidó, shfaqë atë duke qëndruar pranë një udhëheqësi tjetër të opozitës, Leopoldo Lopez, i cili ka qenë nën arrest shtëpie pasi u shpall fajtor për nxitje të dhunës gjatë protestave anti-qeveritare në 2014.

 

 

Lopez tha se ai ishte liruar nga pjesëtarët e ushtrisë që kishin deklaruar besnikërinë e tyre ndaj Guaido.

 

Ministri i informacionit i Venezuelës, Jorge Rodriguez, iu përgjigj ngjarjeve në Twitter duke shkruar se qeveria po përballet me një grup të vogël të “tradhtarëve ushtarakë”, që sipas tij po promovonin një grusht shteti.

Guaidó, kryetar i Asamblesë Kombëtare të kontrolluar nga opozita, i ka bërë thirrje ushtrisë ta mbështesë atë që kur ai e deklaroi veten si president i përkohshëm.

Ai argumenton se Presidenti Maduro është një “uzurpues” sepse ai u rizgjodh në sondazhet që janë diskutuar gjerësisht.

Video duket se është regjistruar në agim në ose pranë bazës së forcave ajrore “La Carlota” në kryeqytetin Caracas.

Regjistrimet e regjistruara më vonë nga agjencia e lajmeve Reuters shfaqin Guaido-n dhe López-n me dhjetëra burra të me uniformë në një autostradë në Karakas.