Emërimet ‘politike’ me konkurs

Sonte në emisionin ‘Jeta në Kosovë’ u diskutua për punësimet e militantëve partiakë në pozita në larta dhe në shërbimin civil.

Panelistët e partive politike në pushtet e opozitë folën për përzierjen e partive politike në punësimet e militantëve partiakë nëpër bordet e ndërmarrjeve publike, agjencitë e pavarura e shërbimin civil.

Cila parti politike kishte të emëruar me konkurs militantë partiakë në borde të ndërmarrjeve publike, agjenci të pavarura dhe pozita tjera të larta?

A ishte rastësi që dhëndri i Fatmir Limajt, nipi i Jakup Krasniqit dhe kunata e Valdete Bajramit ishin punësuar brenda 6 muajve në ministrinë që udhëhiqet nga NISMA?

Cila parti politike lypte më së shumti ‘hise’ në punësime?

Si i portretizoi militantët e partive politike deputeti i AAK-së?

A i kishte ‘përzënë’ nga puna PDK e VV militantët e LDK-së?

A kishte punësuar Vetëvendosje militantë partiakë?

Sa kishte pasur sukses memorandumi me Ambasadën Britanike tri vjet pas nënshkrimit të tij?

Për punësimet në pozita të larta foli edhe përfaqësuesi i kompanisë angleze, e cila ndihmon Kosovën që të zgjedh njerëzit më të mirë në këto pozita.

Po ashtu në këtë emision folën edhe deputetët e partive politike në pozitë e opozitë.

Emisionin e plotë i cili u transmetua sonte mund ta ndiqni në këtë link:

 

www.kallxo.com

Fenerbahçe ka shënuar fitore të rëndësishme naj Denizlisporit, me rezultat 2-1, në kuadër të xhiros së tetë në Superligen e Turqisë.

Në fitoren e Fenerbahçes, dha kontribut të madh sulmuesi i Kosovës, Vedat Muriqi i cili e shënoi golin e dytë në minutën e 62‘.

Pas lojës Vedat Muriqi, ka folur për faqen zyrtare të Fenerbahçes, duke thënë se për të e rëndësishme është fitorja e ekipit.

“Ne arritëm një fitore të madhe. Unë jam sulmues dhe luaj në një pozitë ku duhet të shënoj gola. Por, nëse nuk shënoj, tentoj që të mos bëhem nervoz shumë me veten sepse nëse unë nuk shënoj dhe skuadra fiton, atëherë kjo është pozitive për mua. Fundja ne jemi skuadër dhe më e rëndësishme është fitorja. Shpresoj që në fund të shpallemi kampion“, ka thënë Vedat Muriqi për faqen zyrtare të Fenerbahçes.

Muriqi pas tetë xhirove me Fenerbahçen i ka shënuar katër gola dhe një asistim.