DebatPernime për rininë në Kosovë

Rreth 200 të rinj u mblodhën në një sallë në Prishtinë për të dëgjuar debatin lidhur me këtë kategori të shoqërisë.

Cila është perspektiva e të rinjve në Kosovë?

Çfarë përfiton kjo kategori e shoqërisë nga shteti dhe cili është plani qeveritar për ta?

Në debatin me mikrofon të hapur të rinjtë pyesin ministrat pjesëmarrës në debat lidhur me punësimet familjare dhe partiake nëpër institucione.

Për këto tema dhe shumë të tjera debatojnë:

Shyqiri Bytyqi, Ministër i Arsimit; Valdrin Lluka, Ministër i Ekonomisë ; Trina Binaku, Iniciativa e të Rinjve për Drejta të Njeriut; Vlladimir Zhivkoviq, punon në Helvetas ne punësimin e të rinjëve; Shpresa Agushi, që punon me komunitetin rom në organizatën ROGRAEK; dhe Eurisa Rukovci, themeluese e aplikacionit SHNET për edukim seksual.

Emisioni ‘Jeta në Kosovë’ transmetohet çdo të enjte orën 20:15 në RTK dhe repriza të premten në mesditë.

 

 

Fenerbahçe ka shënuar fitore të rëndësishme naj Denizlisporit, me rezultat 2-1, në kuadër të xhiros së tetë në Superligen e Turqisë.

Në fitoren e Fenerbahçes, dha kontribut të madh sulmuesi i Kosovës, Vedat Muriqi i cili e shënoi golin e dytë në minutën e 62‘.

Pas lojës Vedat Muriqi, ka folur për faqen zyrtare të Fenerbahçes, duke thënë se për të e rëndësishme është fitorja e ekipit.

“Ne arritëm një fitore të madhe. Unë jam sulmues dhe luaj në një pozitë ku duhet të shënoj gola. Por, nëse nuk shënoj, tentoj që të mos bëhem nervoz shumë me veten sepse nëse unë nuk shënoj dhe skuadra fiton, atëherë kjo është pozitive për mua. Fundja ne jemi skuadër dhe më e rëndësishme është fitorja. Shpresoj që në fund të shpallemi kampion“, ka thënë Vedat Muriqi për faqen zyrtare të Fenerbahçes.

Muriqi pas tetë xhirove me Fenerbahçen i ka shënuar katër gola dhe një asistim.