Gazmend Halilaj- FOTO KALLXO

Avokati: Gazmend Halili u arrestua pasi ngriti kallëzim penal ndaj prokurorit

Pas arrestimit të avokatit Gazmend Halili lidhur me dyshimet për keqpërdorim të detyrës zyrtare, dhe keqpërdorim seksual, ka reaguar mbrojtësi i tij, avokati Arbër Fazliu.

Avokati Fazliu tha për KALLXO.com, se arrestimi i Gazmend Halilit ndodhi pas deklaratave të tij për New Yourk Times dhe kallëzimit penal të ngritur ndaj Prokurorit.

“Pas kallëzimit penal ndaj prokurorit Ruhan Salihu dhe hetuesve të IPK-së, si dhe pas deklaratave të avokatit për New Yourk Times lidhur me rastin e të miturës nga Drenasi, Gazmend Halili u arrestua”, tha Avokati Fazliu.

Ai shtoi se Prokuroria nuk ka bazë ligjore për ta kërkuar paraburgimin ndaj klientit të tij.

“Duke e pas parasysh që ne jemi avokat dhe ushtrojmë profesion të lirë nuk mund të dyshohet për keqpërdorim të detyrës zyrtare e po ashtu duke pasur parasysh se vet e mitura i ka demantuar këto pretendime duke thënë që Gazmendin e konsideron si vëlla të dytë. Konsiderojmë se Prokuroria nuk ka bazë ligjore për ta kërkuar paraburgimin”, tha Avokati.

KALLXO.com ka kontaktuar me prokurorin Ruhan Salihu, por i njëjti nuk ka dashur të deklarohet lidhur me pretendimet e avokatit të Gazmend Halilit, Arbër Fazliu.

Avokati Gazmend Halili është i arrestuari i katërt lidhur me rastin e të miturës nga Drenasi.

Ai u arrestua dje në orën 2 e 45.

Para avokatit janë arrestuar edhe polici Vesel Veseli, arsimtari Shkëlzen Xhekaj dhe gjinekologu Fehmi Ahmeti.

https://kallxo.com/mesuesi-e-mjeku-i-dyshuar-ne-rastin-e-abuzimit-te-vajzes-se-mitur-nga-drenasi-sot-dalin-para-gjykates/

 

Dosja e Prokurorisë – E kaluara kriminale e të dyshuarve në rastin e vajzës së mitur nga Drenasi

.