Burtimi: Tanjug / Zoran Zestic

Ambasadori i Rusisë kërkon lirimin e shtetasit rus të arrestuar në veri

Ambasadori rus në Serbi, Alexander Chepurin ka kërkuar nga autoritetet kosovare që ta lirojnë sa më shpejtë shtetasin rus, i cili u arrestua gjatë aksionit të sotëm të Policisë së Kosovës në veri.

“Ne jemi duke u bërë të padurueshëm nga provokimet e autoriteteve të Prishtinës në lidhje me një shtetas rus, bashkëpunëtor i UNMIK-ut Mikhail Krasnoschekov. Ne kërkojmë lirimin e menjëhershëm të rusëve dhe thirrjen për përgjegjësinë e të gjithë atyre që janë përgjegjës për këtë incident të trembur”, tha Chepurin raporton n1.info.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi gjatë një konference për media tha se në mesin e të arrestuarve është edhe një shtetas rus.

Policia e Kosovës sot në orët e para të mëngjesit ka marrë një aksion në komunat veriore ku ka arrestuar disa persona me dyshimin për kontrabandë dhe krim të organizuar.

Policia e Kosovës ka hasur në rezistencë ku ka pasur edhe të plagosur.

https://kallxo.com/fotogaleri-aksioni-i-policise-se-kosoves-ne-zubin-potok/

.