Foto: CNN

Aeroplani bën ulje emergjente për shkak të prishjes së motorit

Pasagjerët u lutën dhe u përpoqën t’u shkruanin mesazhe anëtarëve të familjes në momentet përpara se një fluturim i Delta Air Lines të bënte një ulje emergjente në Karolinën e Veriut, raporton CNN.

“Pasi dëgjuam shpërthimin, ne pamë tymin të dalë nga kabina. Ky ishte momenti kur ne filloi të na kapë paniku”, tha pasagjeri Avery Porch. “Ai filloi të ngadalësohej, filloi të bëhej nxehtë dhe nuk kishte ajër”

Gati 150 pasagjerë të Delta Flight 1425 po udhëtonin nga Atlanta në Baltimore të hënën, kur një nga motorët e aeroplanit filloi të kishte probleme, tha kompania ajrore.

Një video e incizuar nga një pasagjer tregon se si një kon me hundë metalike hyri brenda motorit ndërsa aeroplani ishte në ajër.

Pasagjerët thanë se ishin më shumë se një orë fluturim kur kapiteni u tha atyre se po planifikonin një ulje emergjente.

Një pasagjer i cili foli për CNN tha se kishte rënë në gjumë shumë shpejt pas ngritjes, por u zgjua nga një zhurmë e madhe që ishte “si një zhurmë shurdhuese”.

Aeroplani u ul në mënyrë të sigurt rreth orës 2:20 të mëngjesit në Aeroportin Ndërkombëtar të Raleigh-Durham, tha një zëdhënës i Administratës Federale të Aviacionit.

“Unë i jam shumë mirënjohës ekuipazhit dhe pilotëve që na ulën në mënyrë të sigurt”, tha pasagjeri për CNN.

Pas uljes, udhëtarët morën fluturime alternative për në Baltimore. Kompania Delta tha se motori i aeroplanit është zëvendësuar dhe pritet të kthehet në shërbim të mërkurën.

Ekipi i mirëmbajtjes së linjës ajrore në Atlanta pritet të vlerësojë pjesën e dëmtuar.