Introversion, agoraphobia, public spaces phobia. Mental illness, stress. Social anxiety disorder, anxiety screening test, anxiety attack concept. Pinkish coral bluevector isolated illustration

Stresi social e plakë para kohe sistemin tonë imunitar

Stresi social, të tillë si diskriminimi dhe problemet familjare, së bashku me problemet e punës dhe parave, mund të kontribuojnë në plakjen e parakohshme të sistemit imunitar, zbuloi një studim i fundit. Kjo është një goditje e dyfishtë, pasi sistemi imunitar tashmë përkeqësohet me kalimin e moshës.

Plakja e imunitetit mund të rezultojë me kancer, sëmundje të zemrës dhe kushte të tjera shëndetësore të lidhura me moshën dhe ta zvogëlojë efektivitetin e vaksinave, siç është Covid-19, tha autori kryesor i studimit Eric Klopack, studiues postdoktoral në Shkollën Leonard Davis të Gerontologjisë të Universitetit të Kalifornisë Jugore.

“Njerëzit me rezultate më të larta stresi kishin profile imunitare më të vjetra, me përqindje më të ulëta të mbrojtësve të sëmundjeve të freskëta dhe përqindje më të larta të qelizave T të konsumuara”, tha Klopack.

Qelizat T janë disa nga mbrojtësit më të rëndësishëm të trupit, duke kryer disa funksione kryesore. Qelizat T “vrasëse” mund t’i eliminojnë drejtpërdrejt qelizat e infektuara me viruse dhe kancerin, dhe të ndihmojnë në pastrimin e të ashtuquajturave “qeliza zombie”, qeliza të vjetra që nuk ndahen më, por refuzojnë të vdesin.

Qelizat e vjetra janë telashe sepse ato çlirojnë një sërë proteinash që ndikojnë në indet përreth tyre. Qeliza të tilla janë treguar se kontribuojnë në inflamacionin kronik. Ndërkohë që grumbullohen gjithnjë e më shumë në trup, ato i nxisin kushtet e plakjes, të tilla si osteoporoza, sëmundja kronike obstruktive pulmonare dhe sëmundja e Alzheimerit.

Përveç zbulimit se njerëzit që raportuan nivele më të larta të stresit kishin më shumë qeliza zombie, Klopack dhe ekipi i tij zbuluan se ata kishin gjithashtu më pak qeliza T “naive”, të cilat janë qelizat e reja dhe të freskëta të nevojshme për t’u përballuar me pushtuesit e rinj.

“Ky studim shton gjetjet se stresi psikologjik nga njëra anë, dhe mirëqenia dhe burimet nga ana tjetër, janë të lidhura me plakjen imunologjike”, tha psikologia klinike Suzanne Segerstrom, e cila nuk ishte e përfshirë në studim.

Segerstrom, profesoreshë e psikologjisë zhvillimore, sociale dhe shëndetësore në Universitetin e Kentakit në Lexington, ka studiuar lidhjen midis vetë-rregullimit, stresit dhe funksionit imunitar.

“Në një nga studimet tona më të reja… njerëzit e moshuar me më shumë burime psikologjike kishin qeliza T ‘më të reja'”, tha Segerstrom.

Sjelljet e dobëta shëndetësore

Studimi i Klopack, i botuar në Proceedings of the National Academy of Sciences, i ka analizuar biomarkerët e gjakut të 5744 të rriturve mbi 50 vjeç të mbledhur si pjesë e Studimit të Shëndetit dhe të Pensionit, një studim afatgjatë kombëtar i streseve ekonomike, shëndetësore, martesore dhe familjare në amerikanët e moshuar.

Njerëzit në studim u pyetën në lidhje me nivelet e tyre të stresit social, të cilat përfshinin “ngjarjet stresuese të jetës, stresin kronik, diskriminimin e përditshëm dhe diskriminimin gjatë gjithë jetës”, tha Klopack. Përgjigjet e tyre më pas u krahasuan me nivelet e qelizave T të gjetura në analizat e tyre të gjakut.

“Është hera e parë që informacioni i detajuar rreth qelizave imune është mbledhur në një studim të madh kombëtar,” tha Klopack. “Ne zbuluam se të rriturit e moshuar me përmasa të ulëta të qelizave naive dhe proporcione të larta të qelizave T të vjetra kanë një sistem imunitar më të moshuar”.

Studimi zbuloi se lidhja midis ngjarjeve stresuese të jetës dhe më pak qelizave T naive mbeti e fortë edhe pas pirjes së duhanit, pijeve, peshës dhe racës ose përkatësisë etnike, tha Klopack.

Megjithatë, kur u morën parasysh dieta e dobët dhe mungesa e stërvitjes, pak nga lidhja midis niveleve të stresit social dhe sistemit imunitar të plakur u zhduk.

Ky zbulim tregon se sa shumë plaket sistemi ynë imunitar kur jemi të stresuar është nën kontrollin tonë, tha Klopack.

Si ndikon stresi në tru

Ndërkohë që hormonet e stresit vërshojnë trupin, qarku nervor në tru ndryshon, duke ndikuar në aftësinë tonë për të menduar dhe marrë vendime, thonë ekspertët. Ankthi rritet dhe disponimi mund të ndryshojë. Të gjitha këto ndryshime neurologjike ndikojnë në të gjithë trupin, duke përfshirë sistemin tonë autonom, metabolik dhe imunitar.

“Stresorët më të zakonshëm janë ata që veprojnë në mënyrë kronike, shpesh në një nivel të ulët, dhe që na bëjnë të sillemi në mënyra të caktuara. Për shembull, të qenit i stresuar “mund të na bëjë të jemi të shqetësuar dhe ose në depresion, të humbasim gjumin gjatë natës, për të ngrënë ushqime të rehatshme dhe për të marrë më shumë kalori sesa trupi ynë ka nevojë, dhe për të pirë duhan ose pirë alkool në mënyrë të tepruar”, shkroi neuroendokrinologu i njohur Bruce McEëen në një përmbledhje të vitit 2017 të ndikimit të stresit në tru.

McEëen, i cili bëri zbulimin historik të vitit 1968 se hipokampusi i trurit mund të ndryshohet nga hormonet e stresit si kortizoli, ndërroi jetë në vitin 2020 pas 54 vitesh kërkime mbi neuroendokrinologjinë në Universitetin Rockefeller në Neë York City.

“Të qenit “të stresuar” gjithashtu mund të na bëjë që ta neglizhojmë takimin me miqtë, ose të marrim pushim nga puna, ose ta zvogëlojmë angazhimin tonë në aktivitetin e rregullt fizik ndërsa ne, për shembull, ulemi në një kompjuter dhe përpiqemi të dalim nga barra e shumtë që kemi për të bërë, “shkroi McEëen.

Çfarë duhet bërë

Ka mënyra për ta ndaluar stresin në gjurmët e tij. Frymëmarrja e thellë rrit sistemin tonë nervor parasimpatik, e kundërta e përgjigjes “fluturo ose lufto”. Mbushja e barkut me ajër nëse numrojmë deri në gjashtë do të sigurojë që të marrim frymë thellë. Lëvizja e trupit sikur të ishte në lëvizje të ngadaltë është një mënyrë tjetër për të shkaktuar atë refleks qetësues, thonë ekspertët.

Ndërprisni të menduarit tuaj stresues, ankth me terapi konjitive të sjelljes ose CBT. Është treguar në provat klinike të rastësishme se lehtëson depresionin, ankthin, të menduarit obsesiv, çrregullimet e të ngrënit dhe gjumit, abuzimin me substancat, çrregullimin e stresit post-traumatik dhe më shumë. Kjo praktikë tenton të fokusohet më shumë në të tashmen sesa në të kaluarën dhe zakonisht është një trajtim më afatshkurtër, thonë ekspertët./CNN

Përgatiti: Nuhi Shala