COVID-19 Rezultatet

COVID-19 Ilustrim - Naser Fejza

Rezultatet e reja me COVID-19 nga 3.104 mostra

Janë 260 persona kanë rezultuar pozitiv me coronavirus, nga 3,104 mostra që janë marrë në terren nga Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK) dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve, brenda 24 orëve të fundit.

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës (IKShPK), gjithashtu ka njoftuar se tre persona kanë vdekur gjatë 24 orëve të fundit përderisa 190 të tjerë janë shëruar.

“Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 109, Pejë 27, Gjakovë 17, Fushë-Kosovë 13, Mitrovicë 13, Lipjan 12, Prizren 10, Gjilan 7, Ferizaj 6, Istog 6, Rahovec 5, Suharekë 5, Vushtrri 5, Klinë 4, Skenderaj 4, Drenas 3, Obiliq 3, Podujevë 3, Deçan 2, Viti 2 raste dhe me nga një rast komunat Dragash, Kamenicë, Malishevë dhe Ranillug”, thuhet në njoftim.

Njoftimi i plotë:

190 TË SHËRUAR DHE 260 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 3.104 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 260 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 3 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Fushë-Kosovë 1 rast (61vjeç), Gjakovë 1 rast (84 vjeç), Prizren 1 rast (68 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 66.640 raste nga 289.004 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.575 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 190 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 58.359 raste, kurse numri i rasteve aktive është 6.706

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 109 raste, Pejë 27 raste, Gjakovë 17 raste, Fushë-Kosovë 13 raste, Mitrovicë 13 raste, Lipjan 12 raste, Prizren 10 raste, Gjilan 7 raste, Ferizaj 6 raste, Istog 6 raste, Rahovec 5 raste, Suharekë 5 raste, Vushtrri 5 raste, Klinë 4 raste, Skenderaj 4 raste, Drenas 3 raste, Obiliq 3 raste, Podujevë 3 raste, Deçan 2 raste, Viti 2 raste dhe me nga një rast komunat Dragash, Kamenicë, Malishevë dhe Ranillug.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë! Mbani higjienën! Respektoni distancën!