Mënyrat më të mira për të zhdukur dhjamin për çdo lloj trupi

Ka mënyra të shumta për të hequr qafe peshën e tepërt dhe ju mund të gjeni me lehtësi qindra studime dhe mijëra këshilla në ditët e sotme.

Por, problemi është se një metodë e caktuar mund të jetë e dobishme për një person dhe plotësisht e padobishme për një tjetër.

Hulumtimi i llojeve të ndryshme të obezitetit ka përcaktuar 6 lloje të ndryshme të yndyrës trupore bazuar në atë se ku në trup është akumuluar kryesisht.

Më poshtë ju sjellim një listë të mënyrave më efektive për të zhdukur dhjamin për çdo lloj trupi, përcjell rtv21.tv.

Yndyrë në pjesën e sipërme të trupit

Kjo lloj yndyre zakonisht fillon të grumbullohet në qoftë se konsumoni më shumë kalori sesa ju digjni, kështu që shkaqet kryesore janë ngrirja dhe mosveprimi.

Si të shpëtoni prej saj: Bëni stërvitje aerobike, sepse kjo lloj yndyre shfaqet për shkak të mungesës së aktivitetit fizik.

Ecja, drejtimi ose noti të paktën 30 minuta çdo ditë do t’ju ndihmojë të hiqni qafe atë.

Ndaloni konsumimin e sheqerit të rafinuar dhe harroni për pije të ëmbla me sheqer.

Ushqimi dhe pijet e ëmbla nuk ju bëjnë të ndiheni të plotë, por ju bëjnë të konsumoni shumë kalori të panevojshme.

Dhjami në pjesën e barkut

Disa nga arsyet që shkaktojnë yndyrë në këtë pjesë të trupit janë: stresi, depresioni dhe ankthi.

Si të shpëtoni prej tyre: Shmangni stresin dhe mësoni të relaksoheni. Kortizoli i hormoneve të stresit e bën yndyrën të grumbullohet në bark, kështu që një mundësi e mirë për ju është meditimi ose ushtrimi i frymëmarrjes. Pini çaj jeshil. Është një ndezës i madh yndyre. Dhe pirja e një filxhani çaji jeshil të nxehtë është një mënyrë e mirë për të qetësuar kur keni nevojë për të, përcjell rtv21.tv.

Dhjami në trup

Një nga arsyet pse kofshët mund të jenë dukshëm më të mëdha mund të jetë për shkak të një sasie të tepërt të glutenit në dietën tuaj.

Nëse nuk jeni të kënaqur me madhësinë e trupit tuaj të poshtëm, ju mund të dëshironi të merrni në konsideratë të provoni një dietë pa gluten.

Si të shpëtoni prej tij:

Ecni në kodrat dhe shkallët. Ato do të djegin yndyrën në kofshët tuaj në mënyrë shumë efikase dhe në muskujt e këmbëve.

Mos kaloni mëngjesin. Nëse nuk hani mëngjesin për të filluar metabolizmin në mëngjes, do të ndiheni uritur gjatë gjithë ditës dhe do të përfundoni duke ngrënë më shumë.

Stomaku i fryrë

Konsumi i tepruar i alkoolit mund ta rrisë barkun tuaj, prandaj filloni të numëroni pije nëse doni një stomak të butë.

Si të shpëtoni prej tij: Ndani racionin tuaj të përditshëm në pjesë të vogla dhe hani më shpesh.

Ajo do të përmirësojë metabolizmin tuaj, do t’ju ndihmojë të mbani energji dhe për më tepër, barku juaj do të jetë më i vogël pas çdo vakt, përcjell rtv21.tv

Dhjami në këmbë

Ky problem është i zakonshëm për gratë që kanë probleme me vena në këmbë ose gjatë shtatzënisë, kur këmbët mund të rriten.

Si të shpëtoni prej tij: Për të shmangur ënjtjen ju duhet të ndaloni të hani ushqime të kripura, meqë kripa shkakton mbajtjen e lëngjeve në trupin tuaj.

Mos rrini pa lëvizur për më shumë se 30 minuta, përpiquni të qëndroni dhe ecni rregullisht.

Stomak i madh me yndyrë në pjesën e sipërme

Nëse stomaku juaj i madh dhe yndyra mbrapa ju shqetësojnë duhet të filloni menjëherë të ushtroni.

Si të shpëtoni prej tij: Sigurohuni që të flini mjaftueshëm. Privimi i gjumit mund të shkaktojë ndryshime në hormonet tuaja, një oreks në rritje dhe të çojë në shtimin e peshës që do të çojë në yndyrë të ruajtur kryesisht në bark dhe mbrapa.

Hani më shumë ushqim që është i pasur me fibra. Kjo do të ndihmojë në uljen e oreksit tuaj dhe absorbimin e kalorive nga ushqimi dhe do të ndihmojë belin tuaj dhe mbrapa duken shumë më mirë.

Është e rëndësishme të mbani mend se një dietë e shëndetshme dhe një mënyrë jetese aktive do të ketë ndikimin më të mirë në trupin tuaj, pavarësisht nga tipi juaj./21Media