Ilustrim

Çfarë guxoni të hani para gjumit?

Disa njerëz thjesht nuk mund të flenë me “stomak bosh” pasi ndjehen të sëmurë ose të uritur.

Për fat të mirë, ka ushqime që lejohen të konsumohen para kohës së gjumit, pasi ato nuk ndikojnë të shtoni peshë.

Një zgjedhje mund të jetë djathi mocarela – ka më pak se 100 kalori një copë dhe madje gjashtë gramë proteina dhe vetëm një gram karbohidrate.

Për më tepër, përmban edhe kalcium dhe vitaminë D dhe më e rëndësishmja, shanset për mbi-ngrënie janë minimale.

Nëse nuk e toleroni laktozën ose nuk jeni në humor për produktet e qumështit, një gjysmë grushti me bajame ose arra do t’ju ndihmojë.

Ato përmbajnë shumë yndyrë dhe kalori, por edhe proteina, vitaminë E, selen, magnez. Zgjedhja juaj në orët e natës duhet të jenë ushqimet e pasura me proteina dhe karbohidrate të varfra./21Media