Pretendimet për haraç në Gjilan,prokuroria kërkon paraburgim

Prokuroria e shtetit ka kërkuar paraburgim për personin i cili u arrestuar dje nën dyshimin se kishte dërguar mesazhe tek profesori i shkencave Islame Mustafa Bajrami.Ky i fundit në një postim në Facebook kishte pretenduar se dikush po i kërkonte Haraç35 mijë euro.Prokurori Arben Ismajli i cili është duke u marrë me rastin ka thënë se kërkesa për paraburgim është dorëzuar në gjykatë ndërsa pritet që gjykata të vendosë për kohën sa do zgjasë paraburgimi.

“ Në bazë të provave rasti është i cilësuar si “ngacmim” pasi që i dyshuari vazhdimisht ka derguar mesazhe kërcënuese, ka mundesi që të dalë edhe ndonjë vepër thetër por deri me tani mund të them se rasti është “ngacmim” besoj se deri neser do te merret vendimi për masën e paraburgimit”, ka thënë prokurori Arben Ismajli.

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një person, i cili dyshohet se i ka dërguar mesazhe kërcënuese profesorit të shkencave islame, Mustafa Bajrami.

Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar Ismet Hashani, zëdhënës i Policisë Rajonale të Gjilanit.

Hashani po ashtu ka konfirmuar se Policia është duke e hetuar rastin e raportuar të kërcënimit ndaj Mustafa Bajramit.

“Po mund të konfirmojë një rast të kërcënimit të cilin është duke e hetuar Policia. Në orët e mbrëmjes, rreth orës 19:00, është arrestuar një person i cili dyshohet t’i ketë dërguar mesazhe kërcënuese”, tha zëdhënësi i Policisë për KALLXO.com.

Sipas Policisë, i dyshuari është intervistuar në prani të avokatit mbrojtës dhe me vendim të prokurorit i është caktuar masa e ndalimit për 48 orë”., .

Ky është postimi i tij i plotë:

“LAJMËRIM PUBLIK!

HARAÇI ME GJAK VAZHDON NË KOSOVË!

(Viktima e fundit jam unë dhe familja ime e dhashtë Zoti të jemi të fundit)

Ose 35000 euro, ose koka. Ky ishte ultimatumi i deridjeshëm. Pas ndërhyrjes së një fytyre shumë e njohur publike në Kosovë (jo fytyrë politike), çmimi ka ra, por, sipas ndërmjetësuesit, gjithqysh diçka duhet paguar.

I them botnisht zotëriut dhe zotërinjëve të involvuar. Nuk ka forcë në këtë botë që mund të më detyrojë të bëjë diçka jashta vullnetit tim. Siç i kam quar selam mbrëmë edhe sot nga këtu i them; Pushka top iu bëftë se unë nuk frikohem. Kurrë dhe në asnjë mënyrë asnjë cent s’ka për ta marrë.

Dinjitetin tonë familjarë kemi për ta ruajtur, për aq sa dimi dhe për aq sa mundemi. Presim ndihmën e shtetit tonë..!”

ETIKETA

10 Gusht 2018 - 20:42

Adelina Ahmeti 10/08/2018 - 20:42
NDËRVEPRIMI0
Prishtina Insight
NA NDIQNI

Send this to a friend