Pamje të sotme nga

Plagosen 17 Ushtarë Turq

Ushtria turke ka njoftuar se kryengritësit kurdë kanë aktivizuar një lëndë të improvizuar shpërthyese në krahinën Haqari, në momentin kur po kalonte një automjet i ushtrisë.

Sulmi ndodhi në afërsi të qytetit Jusekova dhe me këtë rast u plagosen 17 ushtarë turqë, u theksua në komunikatën e ushtrisë.

Ushtarët u evakuuan me shpejtësi dhe u dërguan në spital, ndërsa katër prej tyre janë në gjendje kritike.

Ka tashmë mbi tri dekada që Partia Punëtore e Kurdistanit po lufton autoritetet turke dhe si pasojë e këtij konflikti deri me tani janë vrarë mbi 40 mijë njerëz. Turqia, Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës e cilësojnë si organizatë terroriste Partinë Punëtore të Kurdistanit.

ETIKETA

17 Korrik 2017 - 21:10

Kallxo 17/07/2017 - 21:10
NDËRVEPRIMI0
Prishtina Insight
NA NDIQNI

Send this to a friend