Zgjedhjet | Foto: Atdhe Mulla

OSBE: Do t’i përgjigjemi pozitivisht kërkesës së KQZ-së për ndihmë në zgjedhjet në veri

Misioni i OSBE-së në Kosovë ka mirëpritur kërkesën e Komisionit Qendror Zgjedhor për të ndihmuar në mbarëvajtjen e procesit zgjedhor në katër komunat me shumicë serbe.

Në një përgjigje për KALLXO.com, zëdhënësja e këtij misioni, Edita Buçaj, ka thënë se janë duke pritur një ftesë zyrtare të cilës do t’i përgjigjen pozitivisht.

“OSBE e vlerëson lartë besimin e partnerëve tanë, të pasqyruar në këtë vendim konsensual dhe pret kërkesën zyrtare nga KQZ, kërkesë së cilës Misioni do t’i përgjigjet pozitivisht. Misioni është i gatshëm të japë kontributin e vet në këto zgjedhje”, thuhet në përgjigje.

Në mbledhjen e sotme Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) vendosi që të kërkojë prezencën e Misionit të OSBE-së në Kosovë në zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të komunave Mitrovicë e Veriut, Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan që janë thirrur të mbahen më 19 maj.

Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, kërkoi që OSBE-ja të jetë e përfshirë në këtë proces zgjedhor si trup këshillëdhënëse për çështje teknike.

Sipas saj, OSBE nuk do të ketë rol ekzekutiv apo funksional në raport të organizimit të zgjedhjeve.

15 Prill 2019 - 23:23

Arta Sopi 15/04/2019 - 23:23
NDËRVEPRIMI0
Prishtina Insight
NA NDIQNI

Send this to a friend