Ushqimet që ndihmojnë në trajtimin e anemisë

Miliona njerëz në mbarë botën vuajnë nga mungesa e hekurit dhe anemia. Dihet se anemia shkakton lodhje, letargji dhe produktivitet të reduktuar. Ndikon keq në shëndetin e përgjithshëm dhe dëmton zemrën.

Për të lehtësuar këtë problem, ne zbulojmë se cilat ushqime duhet të përfshiheni në dietën tuaj.

Orizi është i pasur me fibra që ndihmojnë në largimin e toksinave nga trupi, ndërsa hekuri i orizit lufton kundër anemisë.

Bollguri është një zgjedhje e mirë për ata që vuajnë nga mungesa e hekurit. Filloni një ditë me një vakt ushqimor që do të përmirësojë shëndetin tuaj. Patatet sjellin një përqindje të lartë të hekurit, andaj ju duhet t’i merrni në dietë.

Brokoli është i pasur me hekur, gjë që është një arsye e mirë për të ngrënë të paktën një ose dy pjesë të kësaj perime të shëndetshme një javë.

Luleshtrydhet janë të pasura me hekur dhe përmbajnë vitaminë C që ndihmon trupin të përthithë më shumë hekur.

Ashtu si luleshtrydhet, spinaqi përmban hekur dhe vitaminë C, andaj duhet patjetër të gjendet në menynë tuaj.

Spinaqi dhe bizelet gjithashtu përmbajnë hekur, njësoj si farat e kungujve që duhet të bëhen zëvendësim i preferuar për ushqimet tuaja të zakonshme.