Foto: BBC Good Food

Recetë vegjetariane - Bolognese vegjetariane

Përfitoni sa më shumë nga mishi i grirë Quorn për këtë bolognese të lehtë vegjetariane që ka pak yndyrë dhe kalori. 

Përbërësit: 

 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 qepë mesatare, e grirë hollë
 • 2 karota, të grira shumë hollë
 • 2 shkopinj selino, të grira shumë hollë
 • 1 thelpi hudhër, e shtypur
 • 350 gr mish i grirë Quorn i ngrirë
 • 1 gjethe dafine
 • 500 ml pasata
 • 1 kub lëng perimesh me cilësi të mirë
 • 100 ml qumësht
 • borzilok tufë e vogël, e grirë
 • 600 g shpageti të gatuara ose makarona të tjera në formë (rreth 250 g të thata)
 • djathë i fortë vegjetarian, për tu servuar.

Metoda

 • Ngrohni vajin në një tenxhere dhe skuqni butësisht qepën, karotat dhe selinon derisa qepa të fillojë të zbutet. Hidhni hudhrën dhe kuornin (nuk ka nevojë ta shkrini) dhe skuqeni për disa minuta. Shtoni gjethen e dafinës, pasatën, kubin e lëngut të perimeve dhe 200 ml ujë, më pas lërini të gjitha të ziejnë.
 • Hapi 2
  Uleni zjarrin dhe ziejini për 30 minuta ose derisa të gjitha copat e perimeve të zbuten dhe të zhduken në salcën e domates. Shtoni qumështin, më pas mbulojeni me kapak dhe gatuajeni për 10 minuta. Sezoni sipas shijes. Nëse salca është pak e hollë, vazhdoni të fryni derisa të trashet. I trazojmë përmes borzilokut. Shërbejeni me spageti dhe grijeni djathin sipër, nëse dëshironi. Mund të ngrihet në pjesë dhe të nxehet përsëri.

Linku: https://www.bbcgoodfood.com/recipes/vegetarian-bolognese