BBC GoodFood

Recetë ushqimi: Pulë Vindaloo

Një vindaloo pule e bërë në shtëpi me shumë erëza aromatike. Shërbejeni me peta të ngrohta për një darkë të thjeshtë dhe të kënaqshme.

Përbërësit

 • 4 lugë vaj vegjetal
 • ½ lugë gjelle shkop kanelle të grirë
 • ½ lugë speca djegës
 • ½ lugë piper kajen
 • 1 qepë e grirë hollë
 • ½ lugë kripë
 • gjethe koriandër, qepë krokante dhe bukë të ngrohta, për t’u servirur (sipas dëshirës)

Për pulën

 • 1 lugë gjelle lëng limoni
 • 4 gjoks pule pa kocka, pa lëkurë, të prera në kubikë
 • 2 lugë gjelle uthull vere të bardhë
 • 2-3 thelpinj hudhre, te shtypura
 • 2 lugë gjelle xhenxhefil të grirë imët
 • 1 lugë gjelle garam masala
 • 1 lugë qimnon i bluar
 • 1 lugë gjelle koriandër të bluar
 • ½ lugë piper kajen
 • ½ lugë fara të sinapit të zi

Metoda e gatimit

  • HAPI 1
  • Për të përgatitur pulën, përzieni lëngun e limonit, pulën e prerë në kubikë, uthullën, hudhrën dhe xhenxhefilin së bashku në një tas të madh me erëzat e thara. Mbulojeni dhe lëreni të marinohet në frigorifer për të paktën 3-4 orë, ose gjatë gjithë natës.
  • HAPI 2
  • Ngrohni vajin në një tenxhere të madhe mbi nxehtësinë mesatare në të lartë dhe shtoni erëzat, qepën dhe kripën. Gatuani, duke e trazuar derisa qepa të skuqet, por jo të digjet, rreth 10-15 minuta. Ulni nxehtësinë në mesatare dhe shtoni pulën e marinuar. Gatuani, duke e trazuar, për 5 minuta të tjera. Shtoni pak ujë, uleni pak zjarrin, mbulojeni dhe ziejini për 15-20 minuta derisa pula të gatuhet.
  • HAPI 3
  • Dekorojeni me pak koriandër dhe qepë krokante dhe sipas dëshirës shërbejeni me bukë./BBCGoodFood