BBC Good Food

Recetë: Supë kremoze me pulë dhe misër të ëmbël

Përbërësit

1 lugë gjelle vaj ulliri

1 shkop selino

1 presh, i prerë hollë

300 ml lëng pule të fortë

250 g misër të ëmbël (përdorni të freskët ose të ngrirë), gjysma e tij e grimcuar lehtë me një pirun

200 g zarzavate (si spinaqi ose lakra jeshile), të prera imët

tufë me qiqra të vogël, të prerë imët

Filli i pulës

25 g gjalpë

25 gr miell i thjeshtë

250 ml qumësht

1 lugë vaj ulliri

2-3 (në varësi të madhësisë) fileto kofshë pule pa lëkurë, të prera në kubikë

1 gjoks pule pa lëkurë, i prerë në kubikë

⅓ qepë, e grirë shumë hollë (sipas dëshirës)

Metoda e përgatitijes

HAPI 1

Për fillin, shkrini gjalpin në një tenxhere, përzieni miellin dhe gatuajeni për disa minuta, duke e përzier gjatë gjithë kohës. Tani, duke përdorur një rrahëse vezësh, përzieni me kujdes qumështin, nga pak, duke u siguruar që salca të mbetet e lëmuar. Lëreni përzierjen të ziejë dhe gatuajeni për disa minuta derisa të trashet – do të jetë shumë e trashë. Uleni nxehtësinë menjëherë dhe vazhdoni të gatuani për 5 minuta, duke e përzier shpesh.

HAPI 2

Ndërkohë, ngrohni vajin në një tigan jongjitës dhe skuqni të gjithë pulën në tufa derisa të fillojë të marrë ngjyrë të lehtë në skajet. Hiqni çdo tufë pule dhe vendoseni në një pjatë. Shtoni qepën në tigan nëse e përdorni dhe ziejini në zjarr të ulët derisa të zbutet. Shtoni pulën dhe çdo lëng dhe qepën në salcën e bardhë, paloseni dhe gatuajeni përzierjen për 15 minuta të tjera ose derisa pula të jetë gatuar. Nëse e bëni fillin para kohe, mund ta lini të ftohet në këtë fazë dhe më pas ta ngrini në një enë hermetike deri në një muaj. (E shkrini plotësisht përpara se ta përdorni në hapin tjetër.)

HAPI 3

Ngrohni vajin në një tigan, shtoni selinon dhe preshin, më pas skuqini butësisht derisa të zbuten plotësisht. Përzieni fillin dhe lëngun e pulës dhe lëreni përzierjen të ziejë.

HAPI 4

Shtoni misrin e ëmbël dhe gatuajeni për 5 minuta, më pas përzieni zarzavatet dhe gatuajeni për 1 min. Spërkateni mbi qiqrat dhe servojeni.

Linku: https://www.bbcgoodfood.com/recipes/creamy-chicken-sweetcorn-soup