BBC Good Food

Recetë Dimri: Supë me kërpudha dhe patate

Përbërësit

1 lugë gjelle vaj rapese

2 qepë të mëdha, të përgjysmuara dhe të prera hollë

20 g kërpudha të thata porcini

3 lugë gjelle pluhur bujoni me perime

300 g kërpudha gështenjë, të grira

3 thelpinj hudhre, te grira imet

300 gr patate të prera imët

2 lugë trumzë të freskët

4 karota, të prera imët

2 lugë majdanoz të grirë

8 lugë kos organik

55 g copa arre

Metoda

HAPI 1

Ngrohni vajin në një tigan të madh. Hidhni qepët dhe skuqini për 10 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë. Ndërkohë kërpudhave të thata hidhni 1,2 litra ujë të vluar dhe i përzieni në lëng.

HAPI 2

Hidhni kërpudhat e freskëta dhe hudhrat në tiganin me patatet, trumzën dhe karrotat dhe vazhdoni të skuqeni derisa kërpudhat të zbuten dhe të fillojnë të marrin ngjyrë kafe.

HAPI 3

Hidhni në të kërpudhat e thata dhe lëngun, mbuloni tiganin dhe lërini të ziejnë për 20 minuta. Hidhni majdanozin dhe shumë piper. Hidhni në tas dhe shërbejeni secilën pjesë të mbushur me 2 lugë kos dhe një të katërtën e arrave. Pjesa tjetër mund të ftohet dhe të nxehet të nesërmen./BBC