FOTO: Atdhe Mulla

Parashikimi i motit

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se sot do të mbaj mot me diell dhe re të shpërndara.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -10 deri -8 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 5-7 gradë Celsius.

“Vendi ynë do të mbetet nën ndikimin e masave të ajrit me presion të rritur atmosferik. Në këto kushte do të mbajë mot me diell dhe re të shpërndara, të cilat re do t`i takojnë nivelit të lartë dhe të mesëm të troposferës. Në ultësira do të ketë mjegull, ndërsa ngricat mbesin prezent në orët e hershme të ditës dhe gjatë natës. Si pasojë e kësaj gjendje anticiklonike nuk do të ketë qarkullim të mjaftueshëm të masave të ajrit që nënkupton se cilësia e ajrit do të shënoj vlera në kufijtë e pashëndetshëm”, thuhet në njoftim.

Po ashtu IMHK, njofton se për shkak të sasisë së lartë të reshjeve të dëborës që ranë ditëve të fundit në Dukagjin, temperaturat minimale atje do të jenë më të ulëta, krahasuar me vendet tjera të rrafshit të Kosovës

“Vlerat minimale të temperaturave do të lëvizin ndërmjet -10 deri -8 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 5-7 gradë Celsius. Do të fryj erë nga drejtimi i jugut dhe juglindjes e lehtë deri mesatare”.

Prokurorja Rozelida Manastiri dhe Shefi i Divizionit për Krim të Organizuar dhe Korrupsion Bardhyl Haxhimustafa gjatë aksionit, Foto: KALLXO.com

Prokuroria e Gjilanit rreth orës 17:00 ka paralajmëruar konferencë për media pas aksionit të sotëm i cili u zhvillua në disa lokacione në Kosovë.

Aksioni policor, nën udhëheqjen e prokurorisë së Gjilanit u zhvillua në Gjilan, Gjakovë, Prizren, Pejë e në disa lokacione tjera ndërsa cak ishin fabrikat e mishit të cilat po dyshohen se kanë pranuar kafshë të kontrabanduara përmes rrugëve ilegale nga Serbia dhe përmes fshatit Karaçevë.

KALLXO.com gjatë ditës raportoi në lidhje me këto bastisje të cilat kanë ndodhur sot.

Aksioni i sotëm ka qenë vazhdim i atij të datës 18 shtator të muajit të kaluar, ku u arrestuan 33 persona mes tyre edhe 12 zyrtarë policor, u konfiskuan kafshë të dyshuara si të kontrabanduara dhe u rrënuan mbi 10 objekte të cilat funksiononin si kazino ilegale.

Pas aksionit në Karaçevë, bastisje në Pejë, Prizren e Gjilan në fabrika të mishit (FOTO)