Një hap gjigant “Hëna” në Tokë

A do ta sjellë një hënë gjigante Las Vegas në tokë? Janë publikuar pamjet e një vendpushimi në Las Vegas që merr formën e një hëne gjigante. Emri i saj? ‘Hënë’ , natyrisht.

Sipas sipërmarrësve kanadezë, ky projekt do të kushtonte 5 miliardë dollarë për tu ndërtuar. Hëna gjigante do të jetë me një lartësi prej 224 metrash, do të bëhet ndërtesa e dytë më e lartë në Sin City me JW Marriott, e cila është aktualisht struktura e dytë më e lartë pas Kullës së Vëzhgimit të Stratit 350m të gjatë, transmeton RTV21.

Tërheqja qiellore e cila do të ishte sfera më e madhe në botë përmban 4,000 dhoma hoteli, një “kafene krateri”, një banjë, një kazino, një lagunë dhe mysafirët që kërkojnë një aventurë hapësinore. Atraksione të tjera në vendpushimin e botës tjetër do të përfshinin një qendër ngjarjesh për deri në 5,000 pjesëmarrës, një teatër për interpretuesit rezidentë dhe akte turne, një piano bar, butiqe, disa salla pritjeje dhe një qendër konventash. Vendpushimi gjithashtu do të shfaqë një klub nate që do të ulej nën një anije kozmike gjigante, me dritat që shkëlqenin në dyshemenë e vallëzimit.

E bërë nga betoni, çeliku, qelqi, alumini dhe fibër karboni, është vlerësuar se vendpushimi do të marrë pesë vjet për t’u ndërtuar.