Në Hungari shkarkohen udhëheqësit e parashikimit të motit, shkak parashikimet e gabuara

Qeveria hungareze shkarkoi udhëheqësin e shërbimit të parashikimit të motit të Ukrainës dhe zëvendësin e saj të hënën, dy ditë pasi një shfaqje e madhe e fishekzjarreve të festave të planifikuara në Budapest u shty për shkak të frikës së motit të keq që nuk u materializua kurrë.

Kornelia Radics dhe Gyula Horvath të Agjencisë Kombëtare Meteorologjike (NMS) u shkarkuan nga postet e tyre nga ministri i teknologjisë dhe industrisë Laszlo Palkovics.

Njoftimi për shkarkimin e zyrtarëve të lartcekur erdhi një ditë pasi media pro-qeveritare e kritikoi agjencinë e motit, parashikimi i së cilës për stuhi dhe bubullima dhe erëra çoi në anulimin e fishekzjarreve të shtunën.

Në vitin 2006, festimet u karakterizuan me fatalitet nga një stuhi e dhunshme që la të vrarë pesë njerëz dhe plagosi disa qindra, duke përhapur panik në më shumë se një milionë njerëz të mbledhur për të parë shfaqjen në Danub.

Agjencia NMS kërkoi falje të dielën, duke përmendur “një faktor pasigurie të natyrshme në profesionin e meteorologjisë”.

Shfaqja e fishekzjarreve, e cilësuar si “më e madhja në Evropë” për ta festuar “shtetin mijëvjeçar hungarez”, është riplanifikuar për të shtunën e ardhshme (27 gusht).Në korrik, opozita bëri thirrje për anulimin e ngjarjes, duke e denoncuar atë si “një humbje të kotë parash” në një kohë kur qeveria nacionaliste e Viktor Orban po kërkon sakrifica nga njerëzit në një kohë vështirësish ekonomike./Euronews

Përgatiti: Nuhi Shala