Prishtina. Foto: Kallxo.com

Freskohet Moti

Sot mbi vendin tonë do të vijnë masa të ajrit me presion të ulët të cilat do të ndikojnë në uljen e temperaturave maksimale. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës një situatë e tillë e motit nuk do të jetë edhe në vise me lartësi mbidetare mbi 800m, pasiqë atje maksimalet do të shënojnë vlerat  rreth 30 gradë Celsius.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 14-17 gradë Celsius, kurse maksimalet e ditës parashihet të lëvizin ndërmjet 30-36 gradë Celsius.

Do të fryjë erë nga drejtimi i jugperëndimit me shpejtësi deri 12m/s. Pas këtyre temperaturave të larta, gjatë vikendit pritet të kemi ulje të temperaturave maksimale dhe kushte tjera meteorologjike.

Ndryshe, të martën në Kosovë u shënua dita më e nxehtë në 17 vjetët e fundit./