Aeroplani më i madh në botë realizon fluturimin e parë

Boeing ka përfunduar me sukses fluturimin e parë të aeroplanit më të madh në botë 777X me dy motorë.

Kjo vjen në kohën kur firma përpiqet të forcojë imazhin e saj pasi avioni i saj 737 Max ishte rrëzuar vitin e kaluar, transmeton 21Media.

Fluturimi u realizua afër Seattle dhe zgjati katër orë.

Dy fluturime u anuluan këtë javë për shkak të erërave të mëdha.

Teste të mëtejshme janë të nevojshme para se avioni të hyjë në shërbim me Emiratet vitin e ardhshëm.

Avioni i pasagjerëve 252 metra i gjatë ishte dashur të nisë punën këtë vit, por është vonuar pas disa vështirësive teknike.

777X është një version më i madh dhe më efikas i 777 mini-xhup i Boeing.

Karakteristikat e qëndrimit përfshijnë kthesat e palosshme dhe motorët më të mëdhenj tregtarë në botë.

Boeing ka qenë në krizë që nga përplasjet 737 Max, të cilat ndodhën brenda pesë muajve, së pari në Indonezi në tetor 2018 dhe më pas në Etiopi marsin e kaluar./21Media