Moti sot me vranësira kalimtare

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se dita e premte do të karakterizohet me mot me diell dhe vranësira kalimtare.

“Vranësirat më të theksuara do të shfaqen në jugperëndim dhe veriperëndim të vendit, kurse në orët e para në ultësira parashihet të krijohet mjegull e radiacionit. Temperaturat minimale parashihen të lëvizin nga -6 deri -3 gradë Celsius, ndërsa, maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 5-6 gradë Celsius. “, thuhet në njoftimin e IHMK-së.

Po ashtu bëhet e ditur se shtypja atmosferike mbetet e lartë, dukshëm mbi vlerat e normales, por që qarkullimi i masave të ftohta të ajrit të ardhura nga pjesa juglindore e kontinentit do të jetë aktive dhe do të ndikojnë pozitivisht në cilësinë e ajrit.

Nuk parashihen reshje të asnjë forme as ditën e premte. Do të fryjë erë nga juglindja me shpejtësi 1-5m/s.

ETIKETA

07 Dhjetor 2018 - 06:40

Naim Krasniqi 07/12/2018 - 06:40
NDËRVEPRIMI0
Prishtina Insight
NA NDIQNI

Send this to a friend