Foto: Policia e Shtetit

U vidhte me forcë të moshuarave varëset nga qafa, arrestohet i dyshuari

Policia shqiptare ka arrestuar në flagrancë një 35-vjeçar, i dyshuar si autor i katër vjedhjeve të ndodhura në qytetin e Korçës.

I prangosuri dyshohet se u vidhte me forcë në rrugë shtetaseve të moshuara varëset e floririt nga qafa.

Siç njofton Policia e Shtetit, në cilësinë e provës materiale është sekuestruar një varëse floriri.

Rastet e vjedhjeve kanë ndodhur në lagjet nr.3 dhe nr.12, në Korçë.

I arrestuari E.R., banues në Korçë, ishte i dënuar më parë për veprën penale – vjedhja.

Arrestimi i tij u bë pas marrjes së kallëzimeve të shtetaseve A.M. dhe L.H., banuese në Korçë, të cilat kanë deklaruar se në datën 31.07.2019, në lagjen nr.12 një person i paidentifikuar, u ka vjedhur nga qafa varëset e tyre të floririt.

Falë reagimit në kohë, si edhe veprimeve të mirëkoordinuara u bë e mundur kapja në flagrancë e shtetasit E.R. dhe gjatë kontrollit fizik Policia i gjeti dhe sekuestroi në cilësinë e provës materiale një varëse floriri.

Gjithashtu nga veprimet e mëtejshme hetimore e procedurale të kryera dyshohet se shtetasi E.R., mund të jetë autor edhe i dy ngjarjeve të tjera të ndodhura si më poshtë:

Më 26.07.2019 dhe më 17.07.2019 në lagjen nr.3, ku u kanë vjedhur nga qafa shtetaseve R.T. dhe M.P. varëset e tyre të floririt.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë për veprën penale “Vjedhja”.