I vrari gjatë grabitjes në Shtime, djali i policit të Kosovës

Personi i vrarë gjatë një grabitje mbrëmë në shtëpinë e mërgimtari në Shtime, siç merr vesh KALLXO.com është i biri i B. F., zyrtar në Policinë e Kosovës.

Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com edhe kryeprokurori i Ferizajt Shukri Jashari.

“B. F. është baba i të vrarit, është polic në Graçanicë, është afër pensionit”, ka konfirmuar kryeprokurori i Ferizajt, Shukri.

Ai poashtu Ka konfirmuar se personi që ka mbetur i vrarë gjatë një grabitje në Shtime ishte i njohur për Policinë dhe Prokurorinë.

Ai kishte kryer 41 vepra penale, 90 për qind e të cilave kishin të bënin me lëndë narkotike.

Këtë e ka konfirmuar për Kallxo.com, kryeprokurori i Ferizajt, Shukri Jashari.

Në orët e para të mëngjesit të së mërkurës disa persona dyshohet se ia kishin mësyrë shtëpisë së një mërgimtari në Shtime për grabitje.

Njëri nga ta mbeti i vdekur, ndërsa të tjerët u arratisen.

I plagosur mbeti edhe pronari i shtëpisë. Ai u plagosë në këmbë dhe sipas familjarëve gjendja e tij është jashtë rrezikut për jetë.

Kallxo.com, mëson se grabitësi i cili ka vdekur është nga Prishtinës.

Lidhur me vdekjen e tij deri me tani është ndaluar Nuhi Nrecaj.

Gjatë ditës  Prokuroria në Ferizaj ka dhënë detaje lidhur me vrasjen në Shtime.

Sipas njoftimit, ngjarja kishte ndodhur në ora 3:00 të mëngjesit në “Lagjen e Pajtimit” të qytezës së Shtimes, ku në atë rast ishte kryer edhe një grabitje.

“Sipas informatave të para që posedon Prokuroria, grabitësit janë konfrontuar me pronarin e shtëpisë dhe si pasojë e kanë plagosur  pronarin e shtëpisë me armë zjarri, ndërsa, 300 metra larg shtëpisë, është gjetur trupi i pajetë i njërit nga grabitësit”, bëri të ditur  Prokuroria e Ferizajt.

 

Me urdhër të prokurorit kujdestar janë ndaluar dy persona prej 48 orësh ndërsa trupi i pajetë i viktimës është dërguar në obduksion në Institutin e Mjekësisë Ligjore.

Ndryshe, Policia e Kosovës ka dhënë detaje rreth vrasjes në Shtime.

“Policia ka marrë një informatë rreth orës 03:20 për të shtëna me armë zjarri dhe ka dalë menjëherë në vend të ngjarjes. Raportohet se 3 ose 4 persona kanë tentuar ta grabisin një shtëpi”, tha Hajdini për KALLXO.com.

“Grabitësit e dyshuar kanë kërkuar nga pronari i shtëpisë që të dorëzohet por ai nuk ka pranuar. Më pas ata kanë gjuajtur me armë dhe e kanë plagosur në këmbë”, shtoi Hajdini.

“Identiteti i të vdekurit ende nuk dihet. Ai është dërguar në Institutin e Mjekësisë Ligjore për obduksion. Vrasja ka ndodhur me mjete të forta ndërsa dyshohet të jenë përdorur edhe mjete të mprehta sepse hetuesit kanë gjetur një thikë në vendin e ngjarjes”, tha zëdhënësi Hajdini.

Prokuroria e Ferizajt jep detaje tjera lidhur me vrasjen në Shtime

.