Avdullah Hoti, LDK

LDK Kërkon Shkarkimin e Dardan Gashit

Lidhja Demokratike e Kosovës do t’i kërkojë Kryeministrit Ramush Haradinaj shkarkimin e menjëhershëm të zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Diasporës, Dardan Gashi.

Partia opozitare, LDK-ja ka dorëzuar sot kërkesën për interpelancë me Kryeministrin Ramush Haradinaj, për t’i kërkuar këtij të fundit shkarkimin e menjëhershëm të zëvendëskryeministrit Dardan Gashi, për shkak se ky i fundit është parë në disa filmime duke gjuajtur me armë zjarri në një festë private.

“Sot e dorëzuam dokumentin në Kuvendin e Kosovës për interpelancë me kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinajn për çështjen që të gjithë qytetarët janë të shqetësuar, për gjuajtjen me armë, për sjelljen e pahijshme të zyrtarëve të lartë, në veçanti të zëvendëskryeministrit dhe ministrit të diasporës, z.Dardan Gashi”, tha Avdullah Hoti në një konferencë për gazetarë.

Sipas Hotit, sjellja e tillë e zyrtarit qeveritar bie ndesh me ligjin.

“Ne vlerësojmë që ajo sjellje bie ndesh me Kodin Penal të Kosovës për armëmbajtje pa leje dhe për rrezikim të sigurisë publike, por mbi të gjitha bie ndesh me etikën e lartë që duhet të kenë zyrtarët e Kosovës”, është shprehur shefi i grupit parlamentarë të LDK-së, Avdullah Hoti.

Sipas tij, akti i zëvendëskryeministrit Gashi e ka dëmtuar imazhin e Qeverisë së Kosovës.

“Me këtë është dëmtu imazhi i Qeverisë së Kosovës para qytetarëve dhe partnerëve tanë. Ne do të kërkojmë që Kuvendi i Kosovës të votojë për shkarkimin e menjëhershëm për zëvendëskryeministrin Gashi”, tha Hoti.

Dardan Gashi e kishte pranuar se ka gjuajtur me armë zjarri në festën private që ishte organizuar pas lirimit të plotë të zëvendë kryeministrit tjetër, Fatmir Limaj nga akuzat për korrupsion.

Në ato pamje ishte parë edhe kryetari i Skenderajt, Sami Lushtaku dhe këshilltari i Fatmir Limajt, Endrit Shala duke gjuajtur me armë.

KALLXO.com shkroi të shtunën se policia po e heton videon ku zyrtarët e lartë shihen duke gjuajtur me armë.

Po Hetohet Videoja Ku Lushtaku e Gashi Shtijnë me Armë

 

07 Dhjetor 2017 - 11:10

Taulant Osmani 07/12/2017 - 11:10
NDËRVEPRIMI0
Prishtina Insight
NA NDIQNI

Send this to a friend