Zyrtarët e Listës Serbe dhe shefi i Zyrës për Kosovën vaksinohen në Serbi

Serbët e Kosovës kanë marrë vaksinat e tyre anti COVID-19 në qytetet kufitare me Serbinë tash e disa javë. Drejtuesit e Listës Serbe, së bashku me shefin e Zyrës së Kosovës, Petar Petkoviq, gjithashtu u vaksinuan në Rashkë gjatë ditës së djeshme.

Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë njoftoi se Lista Serbe bëri një vizitë në Qendrën Shëndetësore në Rashkë dje për të marrë një pasqyrë të ngjarjes së vaksinimit të Serbëve të Kosovës.

Shefi i Listës Serbe, Goran Rakiq, nënpresidenti Milan Radoiqiq, Igor Simiq dhe kryetari i Mitrovicës së Veriut, Milan Radojeviq, së bashku me Petkoviqin, morën vaksinën kineze të koronavirusit.

Kushdo nga Kosova që dëshiron të vaksinohet mund ta bëjë atë në Rashkë, Bujanoc dhe Kurshumli, konfirmoi Petkoviq.

“Ndërsa Prishtina dëshiron t’i vërë vaksinat në zjarr dhe të ndjekë penalisht mjekët tanë sikur ata janë kriminelët më të mëdhenj, ne në Serbinë qendrore po përpiqemi të bëjmë gjithçka në mënyrë që çdo person që dëshiron të vaksinohet ta bëjë këtë. Ne vetëm mund ta mposhtim koronavirusin me vaksinën, dhe në atë rast, Serbia dhe e ardhmja do të fitojë”, tha Petkoviq.

Në njoftimin e kësaj zyreje, gjithashtu thuhet se shefi i Listës Serbe, Goran Rakiq ​​falenderoi presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq për sigurimin e vaksinës, duke vënë në dukje se të gjithë ata që duan të vaksinohen duhet të regjistrohen në Qendrën Shëndetësore.

Politikania serbe e Kosovës, Rada Trajkoviq reagoi ndaj lajmit për vaksinimin e kreut të Zyrës së Kosovës në Qeverinë e Serbisë dhe zyrtarëve të Listës Serbe.

“Pak nga pak, Zyra e Kosovës u largua nga Kosova për në Rashkë”, shkroi Trajkoviq në Twitter.

Shefi i Zyrës së Kosovës, Petar Petkoviq më pas komentoi publikimin e Trajkoviq.

“Është e pabesueshme që, edhe pse jeni mjeke, nuk mund të duroni suksesin e Serbisë, e cili është në rrugë të mbarë me vaksinimin masiv. Cilët nga politikanët tuaj shqiptarë morën vaksinat? ”, shkroi Petkoviq, duke shtuar se Trajkoviq mund të vaksinohet nëse dëshiron në vendin ku jeton.

“Mos u shqetëso, nëse dëshiron, gjithmonë mund të vaksinohesh në Savski Venac, pasi jeton atje”, shtoi Petkoviq.

Vaksinimi i qytetarëve nga Kosova me sistemin e kujdesit shëndetësor serb po kryhet në qytete jashtë Kosovës – Rashkë, Kurshumli dhe Bujanoc. Megjithëse programi i vaksinimit filloi shkurtimisht në veri të Kosovës në fund të muajit të kaluar, ai shpejt u ndal pasi institucionet e Kosovës ndërhynë. Në ndërkohë, Prokuroria Themelore në Mitrovicë filloi procesin për të mbledhur informacion në lidhje me veprimet e mundshme kriminale të kontrabandës së barnave dhe aktiviteteve të paligjshme mjekësore.

Kjo më pas u bë arsyeja për protestën e punëtorëve të kujdesit shëndetësor të Qendrës Spitalore të Mitrovicës Veriore të mbajtur të hënën para kësaj prokurorie, shkruan KOSSEV.