Granit Xhaka e Xherdan Shaqiri duke festuar me shqiponjë pas golave Foto:Laurent Gillieron/EPA

Zvicra e Xhakës dhe Shaqirit eliminon Serbinë nga botërori

Kombëtarja e Zvicrës ka eliminuar atë të Serbisë nga kampionati botëror “Katar 2022”.

Ndeshja mes zviceranëve dhe serbëve përfundoi me rezultat 3-2.

Ishte sulmuesi kosovar, Xherdan Shaqiri, i cili shënoi golin e parë në minutën e ’20, me asistim të Djibril Sow.

Vetëm pak minuta më pas, serbët tundën rrjetën e zviceranëve dy herë, duke dalë në epërsi përkohësisht.

Pak minuta para mbylljes së pjesës së parë, Zvicra barazoi rezultatin 2-2. Breel Embolo shënoi golin e barazimit me asistim të Silvan Widmer.

Në fillim të pjesës së dytë, Zvicra kaloi në avantazh prej 3-2.

Goli i avantazhit u shënua në minutën e ’48 nga Remo Freuler asistim të Ruben Vargas.

Me këtë humbje Serbia është eliminuar nga botërori “Katar 2022”, kurse Zvicra vazhdon garën për kampion të botës.