Foto: BBC

Zgjedhjet në Australi: Anthony Albanese sinjalizon ndryshimin e politikës klimatike

Udhëheqësi i ri i Australisë është zotuar se do ta çojë vendin në një drejtim të ri, me një ndryshim të madh në politikën klimatike.

Anthony Albanese, i cili fitoi zgjedhjet e së shtunës me Partinë Laburiste të qendrës së majtë, tha se Australia mund të bëhet një superfuqi e energjisë së rinovueshme.

Ai do të bëjë betimin si kryeministër të hënën, por nuk është e qartë nëse partia e tij do të ketë shumicën në parlament.

Ndryshimet klimatike ishin një shqetësim kryesor për votuesit, pas tre vjetësh ngjarjesh rekord të zjarreve dhe përmbytjeve, raporton BBC.

Kryeministri në largim Scott Morrison, udhëheqësi i një koalicioni të rrëzuar Liberal-Nacional, falënderoi “mrekullinë e popullit australian” pasi pranoi.

Numërimi i votave është ende duke vazhduar dhe është e paqartë nëse laburistët mund të marrin 76 vende për të siguruar një shumicë në dhomën e ulët të parlamentit prej 151 anëtarësh.

Rezultatet përfundimtare mund të mos dihen për disa ditë, pasi zyrtarët zgjedhorë sapo kanë filluar numërimin e afro tre milionë votave postare.

Nëse zgjedhjet rezultojnë në një parlament të varur, të Gjelbrit dhe të pavarurit – të cilët kanë bërë fushatë për veprim radikal për ndryshimet klimatike – mund të kenë ndikim më të madh në hartimin e politikave të qeverisë së re për këtë çështje./BBC