Foto: Facebook/ epoxikoipirosvestes

Zemërimi pas ndezjes së fishekzjarreve në jaht që dogjën pyllin në Greqi

Fishekzjarret e nisura nga një jaht në Greqi shkaktuan një zjarr në pyll në ishullin Hydra të premten (21.06.2024), tha autoriteti lokal i zjarrfikësve.

Zjarri dogji pyllin e vetëm me pisha në ishullin turistik, i cili shtrihet në jug të Athinës, shkroi autoriteti i zjarrfikësve në Facebook.

Tashmë është vënë nën kontroll, por me vështirësi. Duke qenë se nuk ka rrugë për në plazh, zjarrfikësit u detyruan të hynin në të nga deti, ndërsa helikopterët hodhën ujë nga lart.

Shkaku i zjarrit ka nxitur zemërim në Greqi, e cila tashmë po lufton me disa zjarre dhe është në prag të valës së të nxehtit të parë në këtë vit.

“Ne jemi të zemëruar që disa njerëz hedhin fishekzjarre në mënyrë kaq të papërgjegjshme në një pyll me pisha” – tha kryetari i Bashkisë së Hydrës, Giorgos Koukoudakis për transmetuesin grek ERT.

Ai shtoi se qyteti do të presë për të parë rezultatet e një hetimi paraprak dhe më pas do të kërkojë potencialisht veprime ligjore kundër atyre në jaht.

Ka pasur edhe dënime në mediat sociale – “njerëz të pasur me më shumë para se tru”, ka shkruar një person.

Greqia ka qenë në gatishmëri të lartë për zjarret që nga e marta (18.06.2024) dhe autoritetet po përgatiten për një verë të vështirë pasi kushtet e thata, erërat e forta dhe temperaturat e larta do të vazhdojnë.

Të premten (21.06.2024), një zjarrfikës vullnetar 55-vjeçar vdiq nga plagët që mori duke luftuar një zjarr në rajonin jugor të Ilia në gadishullin e Peloponezit.

Zjarret e verës janë të zakonshme në Greqi dhe shkencëtarët kanë lidhur frekuencën dhe intensitetin në rritje të ngjarjeve ekstreme të motit, duke përfshirë valët e të nxehtit, me ndryshimet klimatike.

Por vendi ka gjithashtu një problem me zjarrvënësit – të paktën 79 persona u arrestuan gushtin e kaluar për zjarret vdekjeprurëse.

Në fillim të këtij viti, Greqia solli ligje më të ashpra zjarrvënëse, me autorët që tani përballen me 20 vjet burg dhe gjoba deri në 200,000 euro./BBC

Përgatiti: Florinda Kelmendi