Zelenskiy i përshëndet 'rezultatet' mes luftimeve të ashpra në rajonin e Donetsk

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, i ka përshëndetur ato që ai i përshkroi si “rezultatet” në luftimet e ashpra në rajonin e Donetskut në Ukrainën lindore.

“Po bëhen luftime shumë të ashpra në rajonin e Donetskut”, tha Zelenskiy në video-mesazhin e tij të përditshëm, të dërguar në një tren pasi vizitoi zonat e prekura nga thyerja e digës së energjisë Kakhovka.

“Por ka rezultate dhe u jam mirënjohës atyre që i kanë arritur këto rezultate”, ka deklaruar ai.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy e ka vizituar rajonin Kherson që është prekur nga përmbytjet pas shkatërrimit të digës Nova Kakhovka. Në një postim për Telegram, Zelenskiy tha se çështjet kryesore të diskutuara gjatë vizitës ishin “situata operacionale në rajon si rezultat i fatkeqësisë, evakuimi i popullsisë nga zonat e mundshme të përmbytjeve, eliminimi i emergjencës së shkaktuar nga shpërthimi i digës,. organizimi i mbështetjes jetësore për zonat e përmbytura”.

Një forcë e konsiderueshme ukrainase po e shtyn përpara një sulm kundër pozicioneve ruse në jug të enjten, në një intensifikim të luftimeve që disa zyrtarë ukrainas dhe analistë perëndimorë thanë se shënuan fillimin seriozisht të kundërofensivës së shumëpërfolur të Kievit. Lufta kundër pozicioneve ruse në jug të Zaporizhzhia përfshin tanke dhe automjete të blinduara të furnizuara nga perëndimi dhe këmbësoria e mbështetur nga artileria. Pati raportime për luftime intensive jashtë qytetit Tokmak, një qendër kryesore logjistike ruse.

Rusia i mohoi të enjten akuzat e Ukrainës se ka mbështetur separatistët pro-rusë në Ukrainën lindore në vitin 2014 dhe diskriminon tatarët etnikë dhe ukrainasit në Krime, duke akuzuar Kievin për “gënjeshtra të hapura” në gjykatën e lartë të OKB-së.

Një nga aktivistët më jetëgjatë dhe më të respektuar të të drejtave të njeriut në Rusi, Oleg Orlov u shfaq në gjyq të enjten, duke u përballur me mundësinë e tri viteve burg nëse dënohet për diskreditim të përsëritur të forcave të armatosura të Rusisë, thuhet në një njoftim nga organizata e tij.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka nxituar furnizime urgjente në pjesët e goditura nga përmbytjet e Ukrainës dhe po përgatitet t’i përgjigjet një sërë rreziqesh shëndetësore, duke përfshirë traumën, mbytjen dhe sëmundjet që vijnë nga uji, si kolera, thanë zyrtarët e OBSH-së të enjten.

Ukraina mund të humbasë disa milionë tonë të korra për shkak të përmbytjeve të shkaktuara nga shkatërrimi i digës Kakhovka në jug të vendit, thotë një njoftim i së enjtes lëshuar nga ministria ukrainase e bujqësisë.

Përmes një deklarate të lëshuar, Ambasada ruse ka thënë se përgjegjësia për “tragjedinë e shpalosur” në Kherson për shkak të shkatërrimit të digës Kakhovka bie mbi Kievin dhe vendet perëndimore që e kanë furnizuar Ukrainën me armë, në atë që ata e përshkruajnë si një “komplot terrorist”.

Britania njoftoi të enjten një paketë të re sanksionesh kundër Bjellorusisë për rolin e saj në lehtësimin e pushtimit rus të Ukrainës, duke përfshirë ndalimet e importit dhe masat e reja që synojnë parandalimin e propagandës në internet.

Rreth 600 km katror e rajonit Kherson ishte nën ujë të enjten, tha guvernatori rajonal. Oleksandr Prokudin tha se 68% e territorit të përmbytur ishte në bregun e majtë të lumit Dnipro të pushtuar nga Rusia. Niveli mesatar i përmbytjeve në rajonin Kherson të enjten në mëngjes ishte 5.61 m (18.41ft), tha ai. Ai tha se pothuajse 2,000 njerëz janë larguar nga territori i përmbytur që nga mëngjesi i së enjtes./The Guardian

Përgatiti: Nuhi Shala