Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Vuçiq: Mund të na vrisni të gjithëve po të doni, nuk do ta njohim kurrë Kosovën e pavarur

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka deklaruar se Serbia nuk do ta njohë kurrë Kosovën si një shtet i pavarur “as formalisht, as joformalisht”.

Në një konferencë për media, Vuçiq u shpreh se “mund të na vrisni të gjithëve, Serbia nuk do ta njoh kurrë Kosovën si shtet i pavarur”.

“Mesazhi im më i rëndësishëm është se ne kurrë nuk do ta njohim Kosovën e pavarur. Mund të na vrisni të gjithëve. Serbia nuk do ta njohë kurrë Kosovën e pavarur! Ne jemi gati dhe flasim gjithmonë, por harrojeni njohjen e Kosovës”- tha Vuçiq.

“Një është e sigurt, Kosova asnjëherë nuk do të fitoj pavarësinë nga Serbia, të huajt le të vazhdojnë punën e tyre e ne do të marrim vendimet tona këto ditë gjithë ditën kishim diskutime të rënda dhe analiza dhe sonte nuk kemi dal me konkluzë për vendimet si do të mbrojmë qytetarët e Serbisë do të ju njoftojmë”- shtoi ai.

Një pjesëtar i Policisë së Kosovës u vra, një u plagos dhe një tjetër u lëndua, pas një sulmi nga persona të armatosur në Banjskë të Zveçanit, rreth orës 3 të mëngjesit të së dielës.

Policia e Kosovës ka rrethuar të dyshuarit, rreth 30 persona – pjesëtarë të grupit të armatosur terrorist që gjenden në manastirin e Banjskës, derisa sulmet ndaj njësiteve policore po vazhdojnë.

Organet e rendit konfirmuan se tre sulmues janë vrarë dhe gjashtë të tjerë janë arrestuar, dy prej tyre të uniformuar dhe katër të tjerë që ndihmonin në operacion përmes radiolidhjeve.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se sulmi u krye nga banda kriminale e terroriste të Serbisë.

Prokuroria Speciale e Kosovës deklaroi se rasti po trajtohet si sulm ndaj rendit kushtetues, ku hynë edhe terrorizmi.

Zhvillimet pas vrasjes së policit të Kosovës në veri të vendit