(VIDEO) Dëmet që shkaktoi tërmeti i fuqishëm në Shqipëri

Shqipëria është tronditur pasditen e sotme nga dy tërmete të fuqishme.

Goditjet e fuqishme që janë ndjerë në Durrës e Tiranë, kanë shkaktuar dëmet në materiale, raporton Oranews.

37 persona raportohet së janë lajmëruar që kanë shenja të plagosjës dhe një fëmijë, 9 vjeçar.

Në disa pamje të publikuara nga po ky medium shqiptar, qytetarët gjirojnë dëmet të cilat janë shkaktuar në bizneset e tyre.

Përveç kësaj, ka pasur edhe qarje të një qatije në Xhamllak ku ka shkaktrruar veturat afër.

 

GJEUM thotë se ky është tërmeti më i fortë i regjistruar në 20-30 vitet e fundit, shkruan Oranews.

Lëkundjet janë ndjerë në Tiranë, Gjirokastër, Pogradec, Fier, Dibër e Shkodër.

 

KALLXO.com raportoi një orë më parë së tërmeti ka magnitudë 5.8 shkallë.

Epiqendra thuhet së është në qytetin e Durrësit, në detin Adriatik.

Gjithashtu, lëkundje janë ndjerë edhe në Kosovë, konkretisht në Prishtinë.