Vendet e Ballkanit forcojnë sigurinë për shkak të coronavirusit

Me rritjen e numrit të rasteve të reja të coronavirusit, vendet e rajonit po kufizojnë tubimet publike, duke imponuar ndalimin e udhëtimit për në dhe nga vendet e ndikuara dhe mbylljen e shkollave.

Ndërsa numri i rasteve të reja të coronavirusit në rajonin e Ballkanit vazhdon të rritet, shumë Qeveri kanë vendosur masa të ashpra për të parandaluar përhapjen e tij.

Rumania, e cila konfirmoi 30 raste, të martën tha se udhëtarët nga Spanja, Franca dhe Gjermania tani do të izolohen pasi që të arrijnë.

Kroacia, e cila ka 16 raste të konfirmuara, ka vendosur një karantinë të detyrueshme 14-ditore për këdo që arrin nga pikat e ndikuara si Italia, Kina dhe Koreja e Jugut. Autoritetet kroate kanë rekomanduar shtyrjen e tubimeve ku morën pjesë më shumë se një mijë njerëz. Kompania e transportit detar, Jadrolinija, po pezullon trafikun me Italinë, me të cilën Kroacia ndan një kufi detar në Adriatik.

Në Bosnjë dhe Hercegovinë, e cila ka konfirmuar shtatë raste – katër në entitetin kryesisht Republika e Serbisë dhe tre në entitetin e Federatës – Republika Srpska ka mbyllur shkollat ​​për tre javë, si dhe ndalimin e tubimeve publike. Ministri boshnjak i Sigurisë, Fahrudin Radonçiq, ndaloi të martën hyrjen në vend për shtetasit që vijnë nga zona me numrin më të madh të rasteve të coronavirusit.

Sllovenia të martën urdhëroi mbylljen e kufirit me Italinë. Të mërkurën, numri i përgjithshëm i çështjeve u rrit nga 34 në 47.

Serbia ka konfirmuar 12 raste dhe qeveria tani ka ndaluar hyrjen për njerëzit që vijnë nga Italia, Zvicra, Kina, Koreja e Jugut dhe Irani. Presidenti Vuçiq shtyu të gjitha tubimet zgjedhore të Partisë së tij Progresive Serbe deri në 1 Prill. Zgjedhjet janë më 26 prill.

Në Moldavi, numri zyrtar i personave të infektuar u rrit në tre, por 22 të tjerë janë në karantinë dhe paraqesin shenja të infeksionit. Transportuesi Air Moldova pezulloi të gjitha fluturimet për në Itali deri në fund të muajit.

Në Bullgari, më shumë raste të coronavirusit u konfirmuan të martën pas katër fillestare në Gabrovo dhe Pleven – ata së pari në Sofje. Pacientët janë një grua në vitet gjashtëdhjetë dhe një burrë në të shtatëdhjetat e tij që nuk kanë udhëtuar kohët e fundit.

Numri i rasteve në Maqedoninë e Veriut u rrit nga katër në shtatë të martën pasi autoritetet rritën masat, duke mbyllur kopshtet dhe shkollat ​​për 14 ditë dhe duke lejuar prindërit e fëmijëve të vegjël të mungonin nga puna deri atëherë. Qeveria rekomandoi kundër tubimeve të mëdha të çdo lloji dhe kundër udhëtimit në vendet e ndikuara.

Numri i çështjeve të konfirmuara në Shqipëri tani është dhjetë. Qeveria të martën mbylli klubet e natës dhe palestrat dhe u tha disa shërbyesve publikë që të punojnë nga shtëpia.

Asnjë rast nuk është konfirmuar në Kosovë apo Mal të Zi. Në Kosovë, qeveria ka ndarë 10 milionë euro për masa të mundshme parandaluese. Mali i Zi ka ndaluar udhëtimet në vendet më të prekura nga virusi.

Ministri turk i shëndetësisë Fahrettin Koca të mërkurën konfirmoi rastin e parë të koronavirusit në vend. Qeveria po shqyrton mbylljen e shkollave dhe ndalimin e tubimeve publike, përfshirë edhe ligën kombëtare të futbollit.

Në të gjithë botën, tani janë regjistruar rreth 110,000 raste, me më shumë se 3,800 vdekje.

Italia, tani vendi më i prekur në botë për sa i përket përqindjes së popullsisë që është infektuar, megjithëse jo për sa i përket numrit absolut, ka porositur një bllokim mbarëkombëtar për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.