Vdes Christo, artisti bullgar i artit bashkëkohor

Christo, artisti i famshëm bashkëkohor me origjinë bullgare i cili njihet për instalacionet e tij në mbështjelljen e jashtme të ndërtesave historike, urave dhe hapësirave të jashtme vdiq dje në moshën 84 vjeçare, shkruan Reuters.

“Christo jetoi jetën e tij në maksimum, jo ​​vetëm duke ëndërruar atë që dukej e pamundur, por duke e kuptuar atë,”  u tha në deklaratën e zyrës së artistit.

Artisti  u arratis nga Bullgaria e atëhershme komuniste në vitin 1957, së pari në Pragë dhe më pas në Vjenë dhe Gjenevë. Një vit më vonë, ai u transferua në Paris, ku u takua me gruan e tij dhe partnerin e artit, Jeanne-Claude Denat de Guillebon. Ai jetoi në Neë York për 56 vjet.

Në vitin 2018, ai prezantoi “The London Mastaba”, një skulpturë 20 metra e gjatë e një varri të lashtë egjiptian, e bërë nga 7.506 fuçi të kuqe, të bardha dhe mauve të vendosura në një platformë në një liqen në Hyde Park të Londrës.

Christo dhe Jeanne-Claude, i cili vdiq në vitin 2009, kanë realizuar veprat si “The Gates”, një instalim i vitit 2005 në Parkun Qendror të Nju Jorkut, dhe mbështjelljen e Reichstag-ut në Berlin  me një perde të gjerë argjendtë.

Projekti i tij i fundit parashikonte mbështjelljen e Arc de Triomphe në Paris në 25,000 metra katrorë me pëlhurë polipropileni të riciklueshëm në të kaltër të argjendtë dhe 7,000 metra litar të kuq.

“Christo dhe Jeanne-Claude gjithmonë kanë thënë se veprat e tyre artistike do të vazhdojnë edhe  pas vdekjes së tyre”, thuhet në deklaratë.