Ushtria e Ukrainës: Më shumë se 200,000 trupa ruse të vrarë që nga fillimi i pushtimit rus

Rreth 208,000 ushtarë rusë janë vrarë që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës nga Rusia, ka pohuar një zëdhënës i Grupimit Lindor të Forcave të Armatosura të Ukrainës.

Zëdhënësi Serhii Cherevati vuri në dukje se kjo shifër është më shumë se rreth 170,000 forcat ruse për të cilat ai thotë se ishin të përfshira në pushtimin fillestar në vitin 2022.

Ndërkohë, CNN nuk ka qenë në gjendje t’i konfirmojë në mënyrë të pavarur këto numra.

Vlerësimet e humbjeve ruse kanë ndryshuar nga burime të ndryshme, me administratën e Bidenit që pati thënë në maj se Rusia i ka pësuar më shumë se 100,000 viktima – që do të thotë të vrarë dhe të plagosur – që nga muaji dhjetor.

Kremlini zyrtar e pati hedhur poshtë atë shifër në atë kohë, me një zëdhënës të sajin duke thënë se SHBA “nuk ka absolutisht asnjë mënyrë për ta dhënë ndonjë shifër të saktë”.

Ministria ruse e Mbrojtjes nuk ka lëshuar përditësime mbi viktimat e saj që nga shtatori i vitit të kaluar, kur ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha se më pak se 6,000 ushtarë rusë janë vrarë./CNN

Përgatiti: Nuhi Shala