FOTO CNN

United Airlines paralajmëron 36,000 punonjës se mund të largohen nga puna këtë vjeshtë

New York (CNN Business) United Airlines po paralajmëron gati gjysmën e punëtorëve të vijës së parë që ata mund të pushohen nga puna këtë vjeshtë.

Linja ajrore e tretë më e madhe në botë thotë se 36,000 punëtorë – përfshirë 15,000 shoqërues fluturimi, 11,000 agjentë shërbimi ndaj klientit, 5,550 punonjës mirëmbajtjeje dhe 2,250 pilotë – do të marrin njoftime për largimet nga puna që do të ndodhin, raporton CNN.

Njoftimi i së mërkurës pasqyron një pamje të zymtë për një rikuperim të udhëtimit ajror vetëm disa ditë pasi United njoftoi se do të përsëriste orarin e saj në gusht. Por ndërsa pandemia është përkeqësuar në disa zona të Shteteve të Bashkuara, prenotimet kanë filluar edhe një herë të bien.

United (UAL) ka paralajmëruar për muaj të tërë se do të shkurtojë mijëra vende pune nëse udhëtimet nuk shfaqin një ngritje tw fitimeve pozitive para tetorit.

Deri më tani, punëtorët e linjave ajrore janë izoluar kryesisht nga humbjet e vendeve të punës që kanë shkatërruar industritë e tjera.

Federal CARES ACT, e miratuar në mars, i ofroi miliarda dollarë fonde të ndihmës për industrinë dhe kompanitë e ndaluara që pranuan paratë nga prerja e vendeve të punës, tarifat e pagave ose punët e bëra pa leje.

Njoftimet u janë dërguar punonjësve të mërkurën, sepse ligji federal kërkon që punëdhënësit të njoftojnë punëtorët 60 ditë para një pushimi masiv.

Linja ajrore po funksionon vetëm një çerek fluturimesh në krahasim me vitin e kaluar, tha të mërkurën një punonjëse ekzekutive e kompanisë dhe ato fluturime janë, mesatarisht, 55% të plota.

“Lejet e pavullnetshme që kemi punuar kaq shumë për të shmangur tani kanë mbetur opsioni i fundit”.

Presidenti i Shoqatës së Pjesëtarëve të Fluturimit – CWA, i cili përfaqëson 50,000 frekuentues fluturimi në linjat ajrore duke përfshirë edhe United, i quajti ata “te padëshirueshëm”. Por, “ata janë gjithashtu vlerësimi më i sinqertë që kemi parë mbi gjendjen e industrisë”, tha presidenti i sindikatës, Sara Nelson, në një deklaratë.

Shoqata e Pilotëve të Linjës Ajrore tha në një letër drejtuar anëtarëve të saj të Bashkuar se bashkimi është ende duke punuar për të siguruar një “paketë të parakohshme që do të lehtësojë situatën duke nxitur pilotët të dalin në pension të hershëm për të parandaluar”. Ai thotë se pret që ato bisedime të përfundojnë së shpejti.

“Kjo krizë bën që krizat e kaluara të duken shumë të vogla në krahasim me krizën momentale:, tha Nelson.

Ajo tha se sindikata do të vazhdojë të punojë me linjat ajrore “për të krijuar opsione vullnetare” për të shmangur disa pasoja të pavullnetshme. Nelson gjithashtu i bëri thirrje Kongresit që të zgjasë ACTIN CARES në mënyrë që të shpëtojë qindra mijëra punë të linjave ajrore dhe “ta zgjasë dhe zgjerojë atë për të gjithë njerëzit që punojnë”.

United zbuloi më parë në një prezantim për punonjësit se do të dërgonte njoftime për pushim nga puna këtë muaj.

“Vetëm për shkak se ju merrni një njoftim “Lajmërim” nuk do të thotë se puna juaj po eliminohet”, i tha United, forcës së saj të punës në atë kohë. “Sidoqoftë është një shenjë se puna juaj mund të preket nga një vendim i pavullnetshëm”.

United këmbëngul se është bërë gjithçka që mundet për të shmangur largimet nga puna. Dhjetëra mijëra të punësuar morën pushime vullnetare të papaguara ndërsa kompania filloi duke u kërkuar punëtorëve ta bëjnë këtë.

Muajin e kaluar, kompania hipotekoi programin e saj të shpeshtë për fluturim për një kredi bankare, dhe në kohën kur kompania tha midis atyre parave dhe fondeve federale të shpëtimit do të kishte 17 miliardë dollarë para në dorë deri në fund të shtatorit, afërsisht tre herë më shume sesa normalja.

Të bashkuar dhe të gjithë transportuesit e tjerë të mëdhenj amerikanë gjithashtu aplikuan për një raund të ri të kredive të vëna në dispozicion nën Aktin e CARES, njoftoi të martën Departamenti i Thesarit.

Linjat ajrore tashmë morën ndihmë prej 25 miliardë dollarë nga pjesa e parë e aktit. Ky raund i ri i kredive mund të përfundojë në një total prej 25 miliardë dollarësh, dhe kompanitë ajrore kanë deri në 30 shtator të vendosin të mbyllin kreditë e reja. Delta, Southwest dhe United kishin thënë të martën se ata ende nuk kanë marrë një vendim të vendosur nëse do të kenë nevojë për ndihmën shtesë federale.

Linja ajrore thotë se është vuajtje kur kanë qarkullim rreth 40 milionë dollarë çdo ditë.

Ekzekutivi i Bashkuar gjithashtu tha që kompania nuk është e bindur që ligjvënësit do të kalojnë një raund tjetër të mbështetjes në këtë vit zgjedhor, por që zyrtarët e kompanisë dhe sindikatës janë të angazhuar në biseda me DC.

“Ne nuk ndjehemi sikur të mbështetemi në mbështetje shtesë të qeverisë federale për të mbijetuar, dhe ne duhet të ndërmarrim hapa për të mbrojtur kompaninë dhe për të mbrojtur interesin afatgjatë të kompanisë dhe perspektivat për punonjësit e bashkuar”, tha ekzekutivi./CNN

Përgatiti: Denis Ibishi – KALLXO