Turqia goditet nga dy tërmete

Turqia është goditur nga dy tërmete gjatë ditës së sotme.

Sipas Qendrës Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare (EMSC) tërmeti i parë, me magnitudë 4.5 shkallë, është regjistruar në orën 15:45 në zonën Goksun.

Derisa, tërmeti i dytë u regjistrua pranë kësaj zone, me magnitudë 4.2 shkallë.

Më 6 shkurt Turqia dhe Siria u goditën nga tërmete vdekjeprurëse, nga të cilat mbi 50 mijë persona mbetën të vdekur si dhe pati dëme të mëdha materiale.