COVID-19 - Ilustrim: Naser Fejza

Tre të vdekur nga COVID-19 gjatë ditës në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se brenda 24 orëve  në nivel vendi kanë vdekur tre persona.

Deri tani, COVID-19 u ka marrë jetën 635 kosovarëve.

“Brenda 24 orëve janë raportuar tre raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv, 1 rast nga Klinika Infektive – QKUK, 1 rast nga spitali rajonal Gjilan dhe 1 rast nga spitali rajonal Prizren”, thuhet në njoftim.

Tutje, bëhet e ditur se 34 persona janë regjistruar me COVID-19, përderisa janë shëruar 122 të tjerë.

Njoftimi i IKShPK-së:

122 TË SHËRUAR DHE 34 RASTE ME COVID-19!

 

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 483 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 34 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar tre raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (1 rast nga Klinika Infektive – QKUK, 1 rast nga spitali rajonal Gjilan dhe 1 rast nga spitali rajonal Prizren).

Numri total i rasteve pozitive është 15.889 raste nga 71.356 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 635 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 122 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 14.051 raste, kurse numri i rasteve aktive është 1.203.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 6 raste, komuna Gjilan 5 raste, komuna Deçan 3 raste, komuna Mitrovicë 3 raste, komuna Pejë 3 raste, komuna Gjakovë 2 raste, komuna Istog 2 raste, komuna Podujevë 2 raste, komuna Suharekë 2 raste, komuna Vushtrri 2 raste dhe me nga një rast komunat Drenas, Prizren, Rahovec dhe Skenderaj.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!

Mbani higjienën!

Respektoni distancën!