Libraria Dukagjini, e vendosur në Bulevardin 'Nënë Tereza' në Prishtinë. Foto: Urim Krasniqi / Prishtina Insight.

The Economist: Librat më të mirë të vitit 2021

Gazeta prestigjioze “The Economist” ka listuar librat më të mirë të vitit 2021 nga politika, ekonomia, biznesi, kultura, historia, dhe tema të tjera.

Librat janë grupuar në disa fusha dhe për secilin prej tyre është bërë një përmbledhje e shkurtë.

  • Librat me tema nga politika dhe aktualiteti

Perandoria e Dhimbjes (Empire of Pain) – Patrick Radden Keefe

Kjo është historia tragjike, plot tërbim e familjes Sackler, pronarëve të mëhershëm me profil të ulët të Purdue Pharma-që në vitin 1996 prezantoi ilaçin OxyContin. Autori tregon se si një epidemi e abuzimit me recetat e opioideve u shndërrua në një epidemi më të keqe të heroinës së paligjshme dhe, më vonë, në fentanil.

Mos shqetëso (Do Not Disturb) – Michela Wrong. 

Një ekspozim shkatërrues i një udhëheqësi të spikatur, Presidentit Paul Kagame i Ruandës. Ai mori lëvdata globale për përfundimin e gjenocidit të Tutsis në vitin 1994 dhe promovimin e zhvillimit. Por regjimi i tij ka sunduar përmes frikës, ka pushtuar fqinjët e tij dhe i ka vrarë kundërshtarët edhe pasi ata ikën jashtë vendit. Autori, një ish-admirues, kaloi vite të tëra duke mbledhur prova për këtë tregim të tmerrshëm.

Kina e padukshme (Invisible China) – Scott Rozelle dhe Natalie Hell 

Pengesa më e madhe për zhvillimin e Kinës është se fëmijët ruralë – dy të tretat e totalit – kanë rezultate tmerrësisht të dobëta në shkollë, argumenton ky libër i hulumtuar në mënyrë mahnitëse. Shumë prej tyre janë të kequshqyer, nuk kanë syze për lexim ose vuajnë nga krimbat e zorrëve që konsumojnë energji. Nëse këto probleme bazë nuk rregullohen, thonë autorët, Kina do të luftojë për të arritur qëllimin e saj për një prosperitet më të gjerë.

Jetët seksuale të grave afrikane (The Sex Lives of African Women) – Nana Darkoa Sekyiamah

Një feministe dhe aktiviste ganeze transmeton storie të lirisë dhe marrëdhënieve seksuale. Të treguara kryesisht duke e fshehur emrin, ato janë prekëse, të gëzueshme, sfiduese dhe të ndershme.

Ruleti i Kuq (Red Roulette) – Desmond Shum

Një vështrim i jashtëzakonshëm nga prapaskenat e lidhjes së biznesit dhe politikës në Kinë nga një ish-insajder, duke kombinuar zbulimet shpërthyese me detaje të egra të jetës elitare. Të lindurit janë të mbrojtur nga efektet më të këqija të hetimeve kundër korrupsionit, autori akuzon: “Aristokratët e kuq u dënuan me burg; njerëzit e thjeshtë morën një plumb në kokë”.

Si përcillet Fjala (How the Word is Passed) – Clint Smith

Duke e bërë një kombinim mes hulumtimit gazetaresk me njohuritë historike dhe përshkrimet poetike, autori e kthen një temë komplekse dhe traumatike – racizmin dhe trashëgiminë e skllavërisë në Amerikë – në një udhëtim të bukur, depërtues dhe madje të këndshëm.

Ne jemi Bellingcat (We Are Bellingcat) – Eliot Higgins

Si ndihmuan një grup inteligjentësh të vetë-mësuar në internet në zgjidhjen e disa prej krimeve më të mëdha të viteve të fundit, të tilla si rrëzimi i fluturimit mh17 mbi Ukrainë dhe helmimet në Salisbury? Themeluesi i Bellingcat tregon disa nga hetimet e grupit dhe përpjekjet e tij për t’i nxitur gazetarët qytetarë, për t’i ekspozuar krimet e luftës dhe për t’i ndarë dezinformatat. Një kundërhelm ndaj mjerimit kibernetik.

  • Librat historik

Arma, Anija dhe Pena (The Gun, the Ship and the Pen) –  Linda Colley 

Një përshkrim i gjerë i forcave që nxitën shkrimin e kushtetutave – dokumente që e kanë përcaktuar botën moderne – nga shekulli i 18-të e deri më sot. Trendi u nxit nga natyra në zhvillim e luftës dhe i përmirësuar nga media të printuara super të shpejta. Një histori globale iliminuese dhe origjinale.

Tuneli 29 (Tunnel 29) – Helena Merriman

Duke epërdorur një tunel të ngushtë 120 metra nën murin që kishte ndarë së fundi qytetin e tyre, 29 berlineanë lindorë shpëtuan drejt lirisë në shtator 1962. Një ritregim magjepsës i një prej episodeve më mahnitëse në historinë e zymtë të Gjermanisë Lindore.

Kuba: Një histori amerikane (Cuba: An American History) – Ada Ferrer

Ideja për t’i vendosur Shtetet e Bashkuara në qendër të historisë së Kubës nuk është befasuese, por ky libër magjepsës tregon se sa të ndërthurura kanë qenë të dyja vendet. Amerika ishte dominuese që në fillim, por sot ka një shans për ta dëshmuar veten si një mik i progresit të këtij ishulli.

Revolucioni Grek (The Greek Revolution) – Mark Mazoëer 

Një rrëfim elegant dhe rigoroz i kryengritjes greke kundër sundimit osman 200 vjet më parë – ngjarje, siç argumenton ky libër, të cilat ndihmuan në formësimin e Evropës moderne. Libri gjithashtu përmban mësime mbi efektet galvanizuese të dhunës, rolin e ndërhyrjes së huaj dhe të metat e dizajnit në ëndrra.

  • Librat biografik dhe me kujtime

Rënia (Fall) – By John Preston 

Historia e Robert Maxwell-it, një mashtrues monstruoz, enigmatik, ngacmues, narcisist me oreks gjigant – i cili në kulmin e tij ishte një nga biznesmenët më të njohur në botë – mund të jetë kryesisht i panjohur për këdo nën 40 vjeç. Ky libër e shpërfaq krejt këtë me shumë gjallëri dhe përfitimi i intervistave të gjera me, ndër të tjera, rivalin e dikurshëm të Maxwell, Rupert Murdoch.

Poçari radikal (The Radical Potter) – Tristram Hunt 

Josiah Wedgwood donte ta “mahniste botën”. Ai ia doli, thotë kjo biografi e mrekullueshme e poçarit britanik të shekullit të 18-të. Për ta rritur produktivitetin, ai synoi të bënte makineri nga njerëzit – dhe e bëri.

Nuk ka asgjë për ty këtu (There is Nothing for You Here)  – By Fiona Hill

Një tregim se si vajza e një minatori anglez u bë këshilltarja kryesore për çështjet evropiane dhe ruse në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Donald Trump. Ajo bën krahasime perceptuese midis vuajtjeve post-industriale të fëmijërisë së saj dhe pjesëve të pafavorizuara të Rusisë dhe Amerikës – dhe midis rrënimit të demokracisë nga Kremlini dhe rreziqeve me të cilat përballet në Amerikë.

Të gjitha problemet e shpeshta të ditëve tona (All the Frequent Troubles of Our Days) – Rebecca Donner  

Një vepër e gërmimeve historike që tregon historinë frymëzuese të tezes së madhe të autorit, Mildred Harnack. Një profesoreshë e qetë angleze nga Wisconsin, Harnack përfundoi duke udhëhequr një nga celulat më të rëndësishme të rezistencës në Berlinin e Luftës së Dytë Botërore – përpara se të tradhtohej dhe ekzekutohej.

Mbreti i fundit i Amerikës (The Last King of America) – Andreë Roberts

Një mbrojtje e fortë konservatore e një mbreti shumë të keqkuptuar, bazuar kryesisht në korrespondencë të pabotuar. Jo të qenit një tiran i çmendur që humbi me meritë kolonitë amerikane, Xhorxhi, argumenton ky libër, ishte një i nderuar, që i bindet rregullave për protokollin, i cili punoi shumë për të mbështetur dhe madje forcuar demokracinë parlamentare të Britanisë dhe për të promovuar interesat e saj.

Me të gjitha (All In) – Billie Jean King

Në përputhje me titullin e saj, kjo autobiografi është shumë e sinqertë. Autorja përshkruan betejat e saj në fushën e tenisit – ajo fitoi gjashtë kampionate ëimbledon teke dhe 14 në dyshe në një nga karrierat e mëdha sportive të shekullit të 20-të – si dhe luftën e saj me seksizmin dhe paragjykimet.

  • Libra nga kultura dhe idetë

Zoti: Një Anatomi (God: An Anatomy) – Francesca Stavrakopoulou

Një teolog e paraqet Zotin Judeo-Krishter ashtu siç pak do ta kenë parë më parë. Duke e vendosur atë në kontekstin e hyjnive të tjera të Azisë jugperëndimore, ajo kryen një udhëtim të mësuar, por i zhurmshëm nëpër çdo aspekt të trupit të Yahweh (një formë e emrit hebraik të Perëndisë që përdoret në Bibël). Një libër që do të ofendojë disa, por do të kënaqë shumë të tjerë.

Mëkatari dhe Shenjtori (The Sinner and the Saint) – Kevin Birmingham

Ashtu sikurse Fjodor Dostojevski, Pierre-François Lacenaire kishte aspirata letrare, shërbente në ushtri dhe luante kumar pa dashje. Të dy flirtuan me politikën radikale; të dy shkuan në burg. Dostojevski përfundimisht e shkroi librin “Krim dhe Ndëshkim” – i bazuar pjesërisht në vrasjet e kryera nga Lacenaire në vitin 1834. Ky libër e vendos lidhjen e tyre në zierjen e ideologjisë së messhekullit të 19-të.

Idhujt e rënë (Fallen Idols) –Alex von Tunzelmann

Duke filluar nga George III tek Saddam Hussein, nga India tek Republika Domenikane, ky narracion i fateve të statujave të diskutueshme – të ndryshme të hedhura, të shkatërruara, të zhvendosura dhe të rindërtuara – ofron njohuri për kohën dhe vendet ku ato u vendosën dhe u hodhën poshtë. Statujat thjeshtojnë historinë, thotë autori; ajo që është realisht edukative janë argumentet që ato provokojnë.

Barça – Simon Kuper

Ky vështrim se si udhëhiqen (dhe keqdrejtohen) megaklubet moderne të futbollit, nga një kolumnist i Financial Times dhe një tifoz i përjetshëm i Barcelonës, mund të jetë një nga librat më mjeko-ligjorë për industrinë e futbollit të shkruar ndonjëherë. Libër serioz dhe dramatik.

Dymbëdhjetë Jetët e Alfred Hitchcock (The Twelve Lives of Alfred Hitchcock) – Edward White 

Një studim gjallërues dhe origjinal i mjeshtrit të përtej aktrimit. Ai mbulon keqtrajtimin e tij ndaj yjeve femra dhe admirimin e Cary Grant: “një avatar për një Hitchcock të brendshëm që nuk mund të shprehej nga jashtë”.

  • Libra me fantazi

Nëna për darkë (Mother for Dinner) – Shalom Auslander

Në këtë satirë me shumë të qeshura, shumë serioze mbi politikën e identitetit, shtrati i vdekjes së një nëne paraqet një vendim solemn: ta hajë apo jo. Familja janë kanibalo-amerikanë, pakica më e fyer në një vend ku “të gjithë të tjerët po tërhiqeshin në kafazet e tyre dhe e quanin liri”. Çfarë, pyet me plot zhurmë romani, i detyrohen individët historisë?

Librat e Jakobit (The Books of Jacob) – Olga Tokarczuk

Ky libër voluminoz që i siguroi autorit të saj çmimin Nobel të vitit 2018 përfshin një “udhëtim fantastik përtej shtatë kufijve, pesë gjuhëve dhe tri feve kryesore, duke mos i llogaritur sektet e vogla”. Në qendër të kësaj epopeje të besimit, ideve dhe iluminizmit është një mistik i vërtetë i shekullit të 18-të

Komploti (The Plot) –  Jean Hanff Korelitz

Ka shumë romane për shkrimtarët, por ky është një roman për t’u lexuar. Një autor i pafat i vjedh një komplot nga një student në makth. Rezultati është pasuria, fama—dhe katastrofa spirale. Njëherazi një satirë e thellë mbi botimin, një hetim mbi etikën e tregimit dhe një triller shtytës në me kosto të lartë.

Rrethi i Madh (Great Circle) – Maggie Shipstead

Një sagë gjithëpërfshirëse që alternohet mes jetës së një aviatoreje këmbëngulëse në vitet 1930 dhe asaj të një ylli filmi mijëvjeçar, i cili do ta luajë atë në një film biografik. Në vdekje, “secili prej nesh shkatërron botën”, vëren autorja – por romani i saj tërheqës është një reflektim emocionues mbi vullnetin për të mbijetuar.

Klara dhe Dielli (Klara and the Sun) – By Kazuo Ishiguro

Romani i parë i autorit që nga fitimi i çmimit Nobel në vitin 2017 është një dramë adoleshentësh në të cilën androidët e sofistikuar blihen nga prindërit e pasur si kompani për pasardhësit e tyre. Krahas spekulimeve fiktive, kjo është një satirë për prindërimin aspirues. Pyetjet mbi besimin dhe vdekshmërinë përzihen me historitë që përfshijnë telashet që vinin nga djali dhe grindjet nënë-bijë.

Premtimi (The Promise) – Damon Galgut 

Katër funerale shënojnë kalimin e kohës në këtë përrallë të përzemërt të një familjeje të bardhë të pakënaqur afrikano-jugore që pajtohet me fundin e aparteidit. Romani fitues i Booker-it është gjithashtu një meditim mbi një shtëpi dhe trashëgimi në traditën e “Brideshead Revisited” dhe “Howards End”.

Detranzicioni, baby (Detransition, Baby) – Torrey Peters

Tri personazhe – një grua trans, një grua cisgjinore dhe heteroseksuale dhe një burrë i cili kohët e fundit është larguar nga tranzicioni pas një periudhe të shkurtër jetese si grua – vendosën të rritin një fëmijë së bashku. Çfarë vijon më pas është një eksplorim intensiv dhe i ngarkuar i identitetit dhe i asaj që do të thotë të jesh grua dhe prind, i lidhur në një rrëfim më shumë, nganjëherë gazmor.

Kronika nga vendi i njerëzve më të lumtur në tokë (Chronicles from the Land of the Happiest People on Earth) – Wole Soyinka

Vepra e parë artistike e dramaturgut fitues të çmimit Nobel për 50 vjet është një triller i sofistikuar dhe një denoncim i klasës politike të Nigerisë. Narratori është një mjek i cili zbulon se një tregtim i pjesëve të trupit të njeriut po zhvillohet nga spitali i tij. “Diçka është thyer,” ankohet një personazh. “Përtej garës. Ngjyra e jashtme ose historia. Diçka është plasaritur”.

  • Libra me tema nga ekonomia dhe biznesi

Bota në shitje (The World for Sale) – Javier Blas dhe Jack Farchy 

Historia se si disa firma të tregtimit të mallrave rikonfiguruan në heshtje ekonominë botërore, duke bërë pasuri, duke manipuluar përmes embargos dhe duke e shkundur gjeopolitikën. Operatorët e paskrupullt si Marc Rich (i cili kaloi dy dekada si një i arratisur nga drejtësia amerikane) u bënë lojtarë të fuqisë globale si ndërmjetës midis autokratëve të pasur me burime dhe klientëve të tyre.

Kariera dhe Familja (Career and Family) – Claudia Goldin

Një ekonomist dokumenton përvojat tipike të jetës së pesë brezave të grave amerikane të shkolluara në kolegj ndërsa ato shkëmbejnë punën dhe familjen. Hendeku i sotëm i pagave gjinore, argumenton ajo, është kryesisht rezultat i çifteve që bëjnë një zgjedhje racionale se si ti maksimizojnë të ardhurat e familjes – duke i dhënë përparësi një karriere me pagesë të lartë. Provokuese dhe bindëse.

E ardhmja e parasë (The Future of Money)  – Eswar Prasad

Dixhitalizimi i financave ka implikime të mëdha – dhe ndërsa humbet formën fizike, kuptimi i parasë do të bëhet gjithnjë e më i vështirë për t’u kuptuar. Ky libër me nuanca eksploron efektet e trazirave.

Fuqia e Shkatërrimit Kreativ (The Power of Creative Destruction) – Philippe Aghion, Céline Antonin and Simon Bunel

Një aplikim i idesë më të fuqishme të Joseph Schumpeter – e cila vlerëson inovacionin si nxitës të progresit – në debatet bashkëkohore në ekonomi. Rezultati është gjithëpërfshirës, autoritar dhe, për kohën, jashtëzakonisht optimist.

Storia e punës (The Story of Work) – Jan Lucassen

Duke filluar nga e kaluara e gjuetisë dhe grumbullimit, kjo pikëpamje e gjatë e punës tregon se sa pak ka ndryshim ka pësuar gjatë mijëvjeçarëve. Duke përparuar përmes rritjes së qyteteve, pagave dhe tregjeve të punës, ajo gjurmon një cikël të përhershëm të padrejtësisë dhe rezistencës – dhe dëshirën shekullore për më shumë.

Njeriu kyç (The Key Man) – Simon Clark and Will Louch

Si udhëheqës i Grupit Abraaj, një firmë me kapital privat që predikonte fitimin me qëllim, Arif Naqvi u bë një i dashur i investitorëve—më pas i hasi gozhda në drrasë. Historia magjepsëse e autorit të dyshuar të një prej mashtrimeve më të mëdha të korporatave në histori.

  • Libra me tema nga shkenca dhe teknologjia

Një e shtënë për ta shpëtuar botën (A Shot to Save the World)  – Gregory Zuckerman

Një gazetar në Wall Street Journal tregon historinë e garës së madhe të vaksinave të vitit 2020. Një dramë e shkëlqyer shkencore dështimi, vendosmërie dhe triumfi.

Unë Warboti (I, Warbot) – Kenneth Payne

Një reflektim që nxit mendimin se si inteligjenca artificiale do të ndryshojë konfliktin. Vepra do të dominojë, thotë autori. Virtytet luftarake si guximi dhe lidershipi do t’i nënshtrohen atyre teknike.

Të qenit ju (Being You) – Anil Seth

Të kuptuarit e ndërgjegjes është një “problem i vështirë”, vë në dukje filozofi David Chalmers. Këtu një neuroshkencëtar pionier i çon lexuesit në skajin e asaj që dihet, se si shkencëtarët e njohin atë dhe, më e rëndësishmja, se si kjo njohuri mund të bëhet e dobishme në mjekësi dhe psikologji.

Lotaria Gjenetike (The Genetic Lottery) –Kathryn Paige Harden

Gjenet kanë rëndësi, thotë ky studim i marrëdhënies së tyre me shanset e jetës. Por njerëzit nuk janë më përgjegjës për ta sesa për rrethanat e lindjes së tyre. Pra, shteti duhet të përmirësojë pabarazitë gjenetike po aq sa ato të edukimit. Një rast i qartë për një temë komplekse.

Uji: një biografi (Water: A Biography) – Giulio Boccaletti

Uji lëviz dhe, deri rreth 10,000 vjet më parë, njerëzit lëviznin me të—duke e ndjekur fluksin e gjelbër të rritjes së sezonit të shirave dhe tufave të kullotjes. Më pas erdhi bujqësia, ujitja, vendbanimet gjithnjë në zgjerim – dhe nevoja për rregulla dhe institucione për të menaxhuar burimet ujore. Marrëdhënia intensive politike e njerëzimit me ujin është baza e qytetërimit, argumenton kjo histori e pasur dhe tërheqëse.