Tensionet në veri, deklarohet kryeministri Kurti

Kryeministri Albin Kurti ka deklaruar se situata në veri të vendit duhet të qetësohet dhe të zbatohet Marrëveshja Bazë në mes Kosovës dhe Serbisë.

Kurti ka shkruar në Twitter se ka biseduar me Ministrin e Punëve të Jashtme të Italisë, Antonio Tajani dhe se janë pajtuar që të dy për zbatimin e Marrëveshjes Bazike dhe qetësimin e situatës në veri.

”Pati një bisedë telefonike me DPM&MPJ të Italisë Antonio Tajani më herët sot. Të dy ramë dakord se koha thërret që të zbatohet Marrëveshja Bazë dhe të qetësohet situata në veri”- ka deklaruar Kurti.

Njësitet speciale të Policisë së Kosovës edhe sot kanë vazhduar të jenë prezente në komunat në veri të vendit pas zhvillimeve që nisën të premten.

Sot, pranë komunave, Leposaviq, Zveçan e Zubin Potok janë edhe pjestarët e KFOR-it.

Situata në veri – Pamje