Ilustrim, Foto: Pixabay

Sulmi me thikë në Francë, katër fëmijë të lënduar

Gjashtë persona, përfshirë katër fëmijë, janë plagosur në një sulm me thikë në një park në qytetin alpin francez të Annecy.

Viktimat janë vetëm tre vjeç, sipas raporteve franceze që thonë se dy fëmijë dhe një burrë janë në gjendje të rrezikshme për jetën.

I dyshuari për sulmin, ishte një burrë sirian që kërkonte statusin e refugjatit, pa lidhje të njohura me grupet islamike, tha Policia franceze.

Ish-futbollisti i Liverpool, Anthony Le Tallec thotë se ai ishte dëshmitar i sulmit me thikë ndaj një burri të moshuar përpara se të qëllohej nga policia.

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka thënë se “kombi është në tronditje” pas sulmit.

Kryetari i bashkisë së qytetit ka denoncuar “sulmin e tmerrshëm”./BBC