Sondazhi: Mezi 10 për qind e europianëve besojnë se Ukraina mund ta mposhtë Rusinë

Mbështetja për Ukrainën midis europianëve mbetet e gjerë, por gati dy vjet pas pushtimit në shkallë të plotë, mezi 10 për qind tani besojnë se ajo mund ta mposhtë Rusinë, sipas një sondazhi në mbarë BE-në – me një formë të “zgjidhjes së kompromisit” që shihet si fundi më i mundshëm, raporton media britanike The Guardian.

Vitin e kaluar, më shumë europianë thanë se Ukraina duhet të rimarrë të gjithë territorin e saj të humbur – do të kërkojë që politikanët të marrin një qasje më “realiste” që fokusohet në përcaktimin se çfarë duhet të thotë në të vërtetë një paqe e pranueshme, argumentojnë autorët e raportit.

“Për të mbështetur mbështetjen e vazhdueshme europiane për Ukrainën, liderët e BE-së do të duhet të ndryshojnë mënyrën se si flasin për luftën”- tha bashkëautori Mark Leonard i Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë (ECFR), i cili autorizoi sondazhin.

Shumica e evropianëve “janë të dëshpëruar për të parandaluar një fitore ruse”, por nuk besojnë se Kievi mund të fitojë ushtarakisht, tha Leonard, që do të thotë se argumenti më bindës për një publik gjithnjë e më skeptik ishte se ndihma e vazhdueshme “mund të çojë në një paqe të qëndrueshme dhe të negociuar që favorizon Kievin. – në vend të fitores së Putinit”.

Sondazhi i janarit në 12 vende anëtare të BE-së – përfshirë Francën, Gjermaninë, Hungarinë, Italinë, Holandën, Poloninë, Spanjën dhe Suedinë – zbuloi se kundërsulmja e ngecur e Ukrainës, frika në rritje për një ndryshim të politikës së SHBA-së dhe perspektivën e një mandati të dytë presidencial të SHBA-së për Donald Trump po ushqente pesimizëm për rezultatin e luftës.

Ajo u krye përpara tërheqjes së Ukrainës në fundjavë nga qyteti lindor Avdiivka, i cili i dha Rusisë fitoren e saj më të rëndësishme ushtarake që nga kapja e Bakhmut nga trupat Wagner në maj 2023.

Rusia nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës më 24.02.2022 ./The Guardian