Foto: HTV / IMS

Shoferi i autobusit të aksidentuar del para prokurorisë në Kroaci

Shoferi i autobusit të aksidentuar në mëngjesin e djeshëm në Kroaci ku mbeten të vdekur dhjetë persona, është dërguar i prangosur në zyrën e Prokurorit të Shtetit të Qarkut, raporton Vijesti.

Franjo Kopuniq, zëvendësprokurori i përgjithshëm i qarkut, u tha gazetarëve se vendimi do të merret nesër pas marrjes në pyetje nëse do të urdhërojë paraburgim për shoferin.

Ai gjithashtu tha se 52-vjeçari u mbrojt në heshtje.

Policia dyshon se shoferi ka kryer aksident trafiku sepse ai nuk po lëvizte në korsinë e duhur dhe automjeti autobusi një zonë me bar, pas së cilës autobusi u përmbys.

Krimi mund të dënohet deri më 15 vjet burg.

Një zëdhënës i Administratës së Policisë Brod-Posavina, Damir Breziq, tha në një konferencë për media se identitetet e tetë personave të vdekur deri më tani është zbuluar.

Në aksidentin e djeshëm, 15 persona u plagosën rëndë dhe 30 u plagosën lehtë.