ILUSTRIM - Gjendja pas tërmetit tragjik në Turqi, Foto: CNN

Shkon në afër 4,000 numri i viktimave të tërmeteve në Turqi dhe Siri

Autoritetet turke kanë njoftuar se së paku 2,379 persona kanë vdekur dhe 14.483 janë lënduar nga tërmetet që kanë goditur vendin të hënën në mëngjes.

Sipas zëvendëspresidentit turk, Fuat Otkay, 7,840 persona janë nxjerrë nga gërmadhat ndërsa 4,748 ndërtesa janë shembur tërësisht.

Kështu, numri i të vdekurve sipas një bilanci ende të përkohshëm shkon në së paku 3,800, prej tyre 1,444 në Siri.

Operacioni i kërkim-shpëtimit është duke vazhduar edhe në këto momente, ndërkohë që shumë vende, përfshirë edhe Kosovën, kanë dërguar ekipe të kërkim-shpëtimit për t’u dalë në ndihmë autoriteteve dhe qytetarëve të Turqisë, të goditur nga dy tërmete të forta të hënën në mëngjes.

22:02

Shkon në mbi 3,000 numri i viktimave të tërmeteve në Turqi dhe Siri

Bilanci i dy tërmeteve të fuqishme që kanë dridhur sot jugun dhe juglindjen e Turqisë është tashmë 1,762 të vdekur, sipas të dhënave të komunikuara nga AFAD, një institucion publik turk i menaxhimit të katastrofave.

Afër 1,300 persona kanë vdekur dhe mbi 3,400 janë lënduar, ndërkaq, në Siri.

Sipas një komunikate të Ministrisë siriane të Shëndetësisë, 593 persona kanë vdekur dhe 1,411 janë lënduar në rajonet nën kontrollin e pushtetit në provincat e Alepos (veri), Latakias (perëndim), Hamas (qendër) dhe të Tartusit (veriperëndim).

Në zonat nën kontrollin e grupeve rebele në veriperëndim, së paku 700 persona kanë humbur jetën dhe mbi 2,000 janë lënduar, sipas ekipeve të shpëtimit.

Kështu, numri i të vdekurve në Turqi dhe Siri nga dy tërmetet më të fuqishme që afër një shekull në zonë shkon në mbi 3,000./LeFigaro

20:21

Kryeministri grek i telefonon Erdoganit, i ofron “ndihmë të menjëhershme”

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, ka zhvilluar sot një bisedë telefonike me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan, me ç’rast i ka ofruar një “ndihmë të menjëhershme” Turqisë, jugu i të cilës sot në mëngjes është goditur rëndë nga një tërmet i fortë, i cili në Turqi dhe Siri ka lënë mijëra të vdekur.

Shefi i Qeverisë greke ka përsëritur “vullnetin e Greqisë për të ndihmuar menjëherë Turqinë“ dhe i ka shprehur “ngushëllimet më të sinqerta”, thuhet në një komunikatë të shkurtë të zyrës së tij, ndërkohë që tensionet janë të larta ndërmjet dy vendeve fqinje dhe rivalë historikë./LeFigaro

19:44

Shqipëria dërgon forca të kërkim-shpëtimit në Turqi

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka njoftuar se 53 pjesëtarë të forcave të kërkim-shpëtimit dhe ndihmës shëndetësorë janë nisur drejt Turqisë për ta ndihmuar këtë vend në tejkalimin e pasojave të tërmeteve të sotme.

“Një skuadër shqiptare prej 53 trupash të kërkim-shpëtimit dhe ndihmës shëndetësore, bashkë me mjetet e nevojshme u nisën drejt Turqisë mike, në një mision solidariteti vëllazëror përkrah të gjitha skuadrave të tjera aleate, për të bashkuar forcat në përballimin e plagëve të hapura të tërmetit tragjik”- ka shkruar Rama në Facebook.

Një tërmet i fuqishëm prej 7.8 shkallësh të Rihterit goditi të hënën juglindjen e Turqisë dhe veriun e Sirisë, duke lënë të vdekur mijëra persona.

19:10

Presidenti Erdogan shpall zi kombëtare 7-ditore

Presidenti i Turqisë ka shpallur zi kombëtare 7-ditore pas tërmeteve shkatërrimtare që kanë goditur sot në mëngjes Turqinë.

“Flamuri ynë do të jetë në gjysmështizë deri në perëndim të diellit të dielën e 12 shkurtit 2023 në të gjitha institucionet tona brenda dhe jashtë vendit” – ka njoftuar presidenti Erdogan në profilin e tij në Facebook.

18:54

Qeveria e Qipros ofron t’i dërgojë ndihmë Turqisë

Qeveria e Qipros ka ofruar t’i dërgojë ndihmë Turqisë – një hap i rrallë ky nga një vend të cilin Ankaraja refuzon ta njohë zyrtarisht.

Në një deklaratë të lëshuar nga Ministria e Punëve të Jashtme e Qipros, Qeveria qipriotë shprehu “trishtimin e saj të thellë për viktimat e shumta të tërmeteve”.

“Ne u shprehim ngushëllimet tona të sinqerta familjeve të viktimave” – thuhet në deklaratë. “Fatkeqësitë natyrore nuk i dallojnë njerëzit dhe kombet”.

“Ne solidarizohemi me të gjithë ata që vuajnë dhe familjet e viktimave dhe jemi të gatshëm të kontribuojmë në përpjekjet humanitare të komunitetit ndërkombëtar” – thuhet në reagim.

Zyrtarët qipriotë thanë se janë të gatshëm të ndihmojnë në përpjekjet e shpëtimit në zonat e shkatërruara./The Guardian

17:14

Mbi 2 mijë të vdekur nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Një tërmet i fuqishëm prej 7.8 shkallësh të Rihterit goditi juglindjen e Turqisë dhe veriun e Sirisë rreth orës 04:00 të mëngjesit, duke lënë të vdekur mbi 2 mijë persona.

17:10

Katari dhe Kuvajti do të krijojnë një urë ajrore me Turqinë për të ofruar ndihmë humanitare

Katari dhe Kuvajti do të krijojnë një urë ajrore për dërgimin e ndihmave humanitare në Turqi, raporton CNN.

Emiri i Katarit Sheik Tamim bin Hamad Al-Thani tha se Grupi Ndërkombëtar i Kërkimit dhe Shpëtimit të Katarit (QSART) do të fluturojë drejt Turqisë përmes urës ajrore, duke mbajtur me vete automjete të specializuara shpëtimi dhe kërkimi, si dhe ndihma, tenda dhe furnizime dimërore për ngritja e spitaleve në terren pas mbërritjes, tha Agjencia e Lajmeve të Katarit (QNA).

Emiri i Kuvajtit Sheikh Nawaf Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah urdhëroi gjithashtu ngritjen e urës ajrore për të dërguar “ndihma urgjente dhe personel mjekësor”, tha në një deklaratë Agjencia e Lajmeve Kuvajt (KUNA).

15:55

Të paktën 2,300 njerëz tani janë konfirmuar të vdekur

Numri i të vdekurve në Turqi nga tërmeti i mëngjesit të sotëm është rritur sërish në 1,498, sipas Agjencisë së menaxhimit të fatkeqësive të vendit, raporton BBC.

Numri i kombinuar i të vdekurve nga tërmeti fillestar në Turqi dhe Siri tani është në më shumë se 2,300 pasi 810 persona u konfirmuan të vdekur në Siri, raporton agjencia e lajmeve AFP.

15:45

“Ne menduam se ishte apokalipsi”

Banorët e disa prej qyteteve të goditura nga tërmetet sot kanë përshkruar tronditjen dhe frikën e përjetimit të dy lëkundjeve kaq të mëdha radhazi, raporton BBC.

Tulin Akkaya, e cila jeton në Dijarbakir, rreth 180 milje në lindje të vendit ku ranë tërmetet, tha se ajo ende po përpiqej të mblidhej pas tërmetit të parë kur goditi i dyti.

“Jam shumë e frikësuar. E ndjeva kaq fort sepse jetoj në katin e fundit” – i tha ajo Agjencisë së lajmeve AFP.

“Ne dolëm jashtë në panik. Nuk mund të kthehem në banesën time tani – nuk e di se çfarë do të ndodhë më pas.”

Epiqendra e tërmetit të parë, me fuqi 7.8 ballë, ishte afër qytetit të Gaziantep, ndërsa ai i të dytit, me magnitudë 7.5, ishte rreth 80 milje në veri, në provincën Kahramanmaras.

Melisa Salman, e cila është e vendosur në Kahramanmaras, tha se të jetuarit në një zonë tërmeti do të thotë se ajo ishte mësuar të “tronditej”, por që sot ishte “hera e parë që ne kemi përjetuar ndonjëherë diçka të tillë”.

“Ne menduam se ishte apokalipsi” – tha ajo.

Halis Aktemur, një tjetër banor i Dijarbakirit, ishte ndër të parët që mbërriti në vendngjarje pas shembjes së ndërtesës së parë të madhe në qytet dhe iu bashkua të tjerëve që ndihmonin për të gërmuar të mbijetuarit nga rrënojat.

“Ne ia dolëm të shpëtonim tre persona, por dy ishin të vdekur” – tha ai. “Pas tërmetit të dytë, nuk mund të shkoj askund. Unë mendoj se ata do të kenë nevojë për ndihmën time përsëri.”

15:30

BE thotë se mbi 10 ekipe të kërkim-shpëtimit janë mobilizuar në Turqi pas tërmetit

Më shumë se 10 ekipe kërkim-shpëtimi nga BE janë mobilizuar pas tërmetit të madh që ka goditur Turqinë, u tha gazetarëve të hënën një zëdhënës i Komisionit Evropian.

“Ekipet Urbane të Kërkimit dhe Shpëtimit janë mobilizuar shpejt nga Bullgaria, Kroacia, Çekia, Franca, Greqia, Hungaria, Malta, Holanda, Polonia, Rumania për të mbështetur reaguesit e parë në terren”, tha Komisioni Evropian në një deklaratë.

Italia, Spanja dhe Sllovakia kanë ofruar ekipet e tyre të shpëtimit edhe në Turqi.

BE tha se ishte gjithashtu e gatshme të mbështeste të prekurit në Siri, por tha se nuk kishte marrë ende një kërkesë nga vendi për të aktivizuar Mekanizmin e Mbrojtjes Civile të BE-së, i cili koordinon ndihmën nga BE-ja dhe vendet e tjera evropiane.

15:10

Numri i të vdekurve nga tërmeti në Turqi dh Siri rritet në të paktën 1,900

Numri i të vdekurve nga tërmeti i parë është rritur në 1,121 në Turqi, sipas Agjencisë së fatkeqësive, raporton BBC.

Kjo e çon numrin e përgjithshëm të viktimave nga tërmetet në Turqi dhe Siri në më shumë se 1,900, pasi shifrat e fundit nga Siria vlerësojnë se 783 persona janë konfirmuar të vdekur.

Numri i viktimave pritet të vazhdojë të rritet ndërsa ekipet e shpëtimit kërkojnë të mbijetuarit.

Është ende e paqartë se sa njerëz vdiqën si rezultat i tërmetit të dytë – nëse ka fare.

Qëndroni me ne ndërsa ne vazhdojmë t’ju sjellim zhvillimet më të fundit.

15:00

Momenti i shpëtimi të një fëmije nga gërmadhat në Siri

Një fëmijë i vogël u nxor nga rrënojat në Azaz të Sirisë, pas një tërmeti shkatërrues që tronditi Sirinë dhe Turqinë, duke lënë mbi një mijë të vdekur.

14:30

Numri i të vdekurve sipas vendeve në Turqi

Numri i të vdekurve është rritur në 1,014 në Turqi pas tërmetit me magnitudë 7.8 në mëngjesin e sotëm, sipas Agjencisë së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë (AFAD), raporton CNN.

Ja numri i të vdekurve sipas zonave, siç jepet nga AFAD në një deklaratë:

Kahramanmaraş: 191

Gaziantep: 200

Shanliurfa: 27

Dijarbakır: 41

Adana: 43

Adiyaman: 20

Osmaniye: 131

Hataj: 250

Kilis: 13

Malatia: 98

Këto shifra janë sipas “informacioneve të para të marra nga SAKOM (Qendra e Koordinimit të Emergjencave dhe Krizave të Ministrisë së Turqisë)”, tha AFAD.

14:23

Shkon mbi 1700 numri i viktimave nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Të paktën 1700 njerëz besohet të kenë vdekur pas dy tërmeteve që goditën Turqinë dhe Sirinë.

Numri i konfirmuar i vdekjeve nga tërmeti i mëngjesit të sotëm në Turqi është rritur në 1014, tha kreu i Autoritetit të Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të vendit, raporton BBC.

Numri i të vdekurve në Siri tani është 783, sipas agjencisë së lajmeve AFP, e cila ka kombinuar shifrat nga autoritetet në zonat e kontrolluara nga qeveria me ato të grupit të shpëtimit Helmetat e Bardha në zonat e kontrolluara nga rebelët.

Shifrat e sjellin totalin e kombinuar në të paktën 1797.

Ende po dalin informacione për dëmet e tërmetit të dytë që goditi provincën Kahramanmaras të Turqisë vetëm disa orë pasi i pari goditi pranë qytetit të Gaziantep, rreth 80 milje në jug.

Të paktën 70 njerëz ishin konfirmuar tashmë si të vrarë në Kahramanmaras përpara se të godiste tërmeti i dytë. Numri aktual i të vdekurve pritet të rritet ndërsa operacionet e kërkim-shpëtimit po vazhdojnë.

13:45

Pasojat e tërmetit në Turqi – FOTO

Gjendja pas tërmetit tragjik në Turqi, Foto: Anadolu Agency/Getty Images
Gjendja pas tërmetit tragjik në Turqi, Foto: Anadolu Agency/Getty Images

13:25

Të mbijetuarit përpiqen t’i mbajnë fëmijët ngrohtë në një mot të ftohtë

Në Malatya të Turqisë, 25-vjeçarja Ozgul Konakci doli nga një ndërtesë me familjen e saj dhe pa se pesë ndërtesa të tjera rreth tyre ishin shembur, duke bllokuar fqinjët e tyre nën rrënoja, raporton BBC.

“Ata ende po përpiqen t’i shpëtojnë, por është shumë ftohtë dhe bie borë. Nuk dimë çfarë të bëjmë, thjesht presim” – thotë ajo.

“Disa njerëz donin të ktheheshin në shtëpitë e tyre sepse ishte shumë ftohtë, por më pas ne ndjemë goditje të tjera të forta dhe ata dolën përsëri jashtë. Ata të paktën mund të merrnin disa rroba edhe për fëmijët tanë.”

Ajo shton: “Ne ishim të shqetësuar vetëm për të pasur disa rroba për fëmijët tanë për t’i mbajtur ata të ngrohtë.”

13:17

Moti i vështirë mund të pengojë operacionet e shpëtimit

Përpjekjet e shpëtimit të personave që kanë ngecur nën gërmadha në ditët në vijim mund të pengohen nga kushtet e vështira të motit në disa nga zonat e prekura nga tërmeti, raporton BBC.

Në rajonin turk rreth epiqendrës së tërmetit të parë priten reshje të dendura shiu, ndërsa temperaturat do të jenë vetëm 3-4 gradë Celsius gjatë ditës dhe nën zero gjatë natës.

Gjithashtu parashikohet të bjerë rreth 3-5 centimetra borë, ndërsa në veri të Turqisë pritet të ketë borë më të madhe.

Në zonat më malore temperaturat nuk pritet të rriten fare mbi zero në ditët në vijim, çka mund të nënkuptojë reshje bore prej 50-100 cm.

Të paktën 2,800 ndërtesa thuhet se janë shkatërruar në tërmetin e parë të mëngjesit të sotëm, që do të thotë se mijëra njerëz mund të mbeten pa strehë.

13:05

Gërvalla: Kosova qëndron e gatshëm të ndihmojë në çdo mënyrë të mundshme

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës, Donika Gërvalla, ka njoftuar se ka folur me ministrin e Jashtëm turk në lidhje me viktimat e shkaktuara nga tërmeti i fuqishëm që goditi mëngjesin e sotëm Turqinë dhe Sirinë.

“Unë fola me kolegun tim Mevlut Cavusoglu dhe i shpreha ngushëllimet tona më të thella për humbjen e jetëve nga tërmeti i tmerrshëm. Shpresojmë që të zhdukurit të shpëtohen së shumë shpejtë. Kosova qëndron e gatshëm të ndihmojë në çdo mënyrë të mundshme” – ka shkruar Gërvalla në Twitter.

12:48

Pamje të tërmetit nga kamerat e sigurisë në Gaziantep

Qyteti i madh turk, Gaziantep është një nga më të prekurit nga tërmeti që ka goditur Turqinë mëngjesin e sotëm.

Momenti i tërmetit u pasqyrua në pamjet e kamerave të sigurisë të ndërtesës së Bashkisë Metropolitane të Gaziantepit.

 

12:30

Shkon në mbi 1,500 numri i viktimave nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Të paktën 1,504 persona kanë vdekur në Turqi dhe Siri dhe mijëra të tjerë janë plagosur, pas tërmetit të fuqishëm me magnitudë 7.8 ballë që tronditi Turqinë jugore herët të hënën.

Në Siri, gjithsej të paktën 592 njerëz kanë vdekur, duke përfshirë 371 kryesisht në rajonet e Aleppo, Hama, Latakia dhe Tartus, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve siriane SANA, e cila gjithashtu raportoi 1,089 të plagosur.

Ndërkohë, grupi “Helmetat e Bardha”, i njohur zyrtarisht si Mbrojtja Civile e Sirisë, raportoi gjithashtu të paktën 221 vdekje dhe 419 të plagosur në zonat e kontrolluara nga opozita në veriperëndim të Sirisë.

“Qindra mbeten të bllokuar nën rrënoja” – shtuan Helmetat e Bardha në Twitter.

Në Turqi, të paktën 912 persona kanë vdekur dhe 5,385 persona janë plagosur, tha presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, në një fjalim televiziv të hënën.

Ekipet e shpëtimit po punojnë nëpër rrënojat e ndërtesave të shembura për të gjetur të mbijetuarit, ndërsa NATO, BE dhe 45 vende kanë ofruar ndihmë pas katastrofës.

12:11

Pamje nga tërmeti i dytë në Turqi

Një tërmet tjetër e ka goditur Turqinë sot pas tërmetit 7.8 shkallësh të Rihterit që e ka goditur në mëngjes.

Më poshtë gjeni pamjet e tërmetit të dytë, që raportohet të jetë 7.5 shkallë të Rihterit, që janë kapur nga një transmetim i drejtpërdrejtë në Turqi.

 

12:04

Turqia goditet nga një tërmet i dytë

Një tërmet i dytë ka goditur Turqinë juglindore, me epiqendër afër qytetit të Kahramanmaras, siç raporton BBC.

Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së tha se kishte matur fuqinë e tërmetit në 7.5 ballë.

11:43

Osmani: Kosova është gati të ofrojë mbështetjen e nevojshme edhe nëpërmjet FSK-së

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka reauar pas tërmetit tragjik në Turqi.

Osmani shprehu gatishmërinë e Kosovës për të ofruar mbështetjen e nevojshme edhe nëpërmjet FSK-së.

“Bashkëndjej me të gjithë qytetarët e prekur nga tërmeti shkatërrues në Turqi. Ngushëllimet më të thella për të gjitha jetët e humbura dhe i uroj shërim të shpejtë të gjithë të lënduarve. Solidaritet i plotë me popullin e Turqisë” – ka shkruar presidentja Osmani.

11:32

Numri i të vdekurve nga tërmeti i fuqishëm mbi 1200 në Turqi dhe Siri

Më shumë se 1200 njerëz kanë vdekur në Turqi dhe Siri pas një tërmeti të fuqishëm me magnitudë 7.8 ballë që goditi Turqinë herët të hënën, duke plagosur mijëra të tjerë në të dy vendet, raporton CNN.

Në Siri, të paktën 386 njerëz kanë vdekur, duke përfshirë 239 kryesisht në rajonet e Alepo, Hama, Latakia dhe Tartus, njoftoi më herët TV shtetëror sirian.

Gjendja pas tërmetit tragjik në Siri, 06.02.2023

Grupi “Helmetat e Bardha”, i njohur zyrtarisht si Mbrojtja Civile e Sirisë, raportoi gjithashtu të paktën 147 vdekje në zonat e kontrolluara nga opozita në veriperëndim të Sirisë.

Ekipet e shpëtimit në Turqi shpëtuan mbi 2,400 njerëz nga nën rrënojat e ndërtesave të rrafshuara nga tërmeti, tha Erdogan.

11:17

Numri i të vdekurve në Turqi rritet në mbi 900

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan tha se vetëm në Turqi kanë vdekur 912 persona dhe janë plagosur 5,383 të tjerë nga tërmeti, raporton BBC.

Ai shton se nuk mund të parashikojë se sa do të rritet numri i të vdekurve ndërsa përpjekjet e kërkim-shpëtimit vazhdojnë.

Kjo është fatkeqësia më e madhe e vendit që nga viti 1939, u tha Erdogan gazetarëve, duke shtuar se 2,818 ndërtesa u shembën si pasojë e tërmetit.

10:52

Shkollat janë pezulluar për një javë në zonat e prekura të Turqisë

Shkollat në 10 qytetet dhe provincat në të gjithë Turqinë të goditur nga tërmeti do të mbyllen për një javë, tha zëvendëspresidenti i vendit Fuat Oktay, raporton BBC.

Qytetet dhe provincat janë Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Adıyaman, Malatya, Şanlıurfa, Adana, Diyarbakır, Kilis.

Oktay tha gjithashtu se fluturimet drejt dhe nga aeroporti në provincën Hatay janë pezulluar, ndërsa aeroportet në Maraş dhe Antep janë gjithashtu të mbyllura për fluturimet civile.

Operacionet e kërkim-shpëtimit në provincën e Kahramanmaras, Foto: Getty Images

10:45

Gaziantep ka numrin më të lartë të vdekjeve midis qyteteve turke deri më tani

Qyteti i madh turk Gaziantep ka numrin më të lartë të vdekjeve deri më tani me 80 viktima, raporton BBC.

Gaziantep ndodhet rreth 90 km nga kufiri sirian dhe i njohur historikisht si Antep. Disa tërmete të tjera goditën qytetin të hënën pas tërmetit fillestar të fuqishëm 7.8 ballë, duke përfshirë një me magnitudë 6.4 dhe një tjetër me magnitudë 6.5.

Operacionet e kërkim-shpëtimit në Gaziantep, Foto: Getty Images

Shtatëdhjetë vdekje janë raportuar në Kahramanmaras, me numrin e dytë më të lartë të vdekjeve.

Nënpresidenti i Turqisë Fuat Oktay tha më herët gjatë ditës se 284 persona janë vrarë dhe 2,323 janë plagosur në 10 provinca deri më tani.

10:30

Mbi 600 të vdekur nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Të paktën 670 persona janë raportuar të vdekur në Turqi dhe Siri nga tërmeti 7.8 ballësh, raporton CNN.

Në Siri, të paktën 386 njerëz kanë vdekur, duke përfshirë 239 kryesisht në rajonet e Alepos, Hama, Latakia dhe Tartus, njoftoi TV shtetëror sirian.

Grupi “Helmetat e Bardha”, i njohur zyrtarisht si Mbrojtja Civile e Sirisë, raportoi gjithashtu të paktën 147 vdekje në zonat e kontrolluara nga opozita në veriperëndim të Sirisë.

Qindra njerëz të tjerë u plagosën gjithashtu pas tërmetit, me 648 të plagosur në Aleppo, Hama, Latakia dhe Tartus, njoftoi TV shtetëror sirian. 340 të tjerë lëndime u raportuan gjithashtu në zonat e kontrolluara nga opozita, shtuan Helmetat e Bardha.

Në Turqi, të paktën 284 persona kanë vdekur dhe më shumë se 2,323 persona janë plagosur, tha më herët zëvendëspresidenti i Turqisë Fuat Oktay.

10:20

Kalaja shekullore e Gaziantepit është dëmtuar rëndë pas tërmetit

Kalaja shekullore e Gaziantepit, Foto: CNN

Kalaja shekullore e Gaziantepit të Turqisë është dëmtuar rëndë pas tërmetit të fuqishëm dhe goditjeve që pasuan atë, raporton CNN.

“Disa nga bastionet në pjesët lindore, jugore dhe juglindore të Kalasë historike të Gaziantepit në rrethin qendror të Şahinbeut u shkatërruan nga tërmeti, mbeturinat u shpërndanë në rrugë” – raportoi agjencia shtetërore turke e lajmeve Anadolu.

Kangjellat prej hekuri rreth kalasë ishin të shpërndara në trotuaret përreth. U shemb edhe muri mbajtës pranë kalasë. Në disa mure vërehen çarje të mëdha.

Kupola dhe muri lindor i xhamisë historike Shirvani, e cila ndodhet pranë kështjellës dhe thuhet se është ndërtuar në shekullin e 17-të, gjithashtu u shemb pjesërisht, shtoi ai.

Sipas gërmimeve arkeologjike, kalaja u ndërtua për herë të parë si kullë vrojtimi në periudhën romake në shekujt II-IV të erës sonë dhe u zgjerua me kalimin e kohës.

Ajo mori formën e saj aktuale midis viteve 527-565 pas Krishtit gjatë periudhës së Perandorit Bizantin Justinian I, sipas Muzeumeve Turke, siti zyrtar i muzeve dhe vendeve arkeologjike në vend.

10:15

Gjendja pas tërmetit në Turqi

Gjendja pas tërmetit tragjik në Turqi, 06.02.2023
Gjendja pas tërmetit tragjik në Turqi, Foto: CNN 06.02.2023
Gjendja pas tërmetit tragjik në Turqi, Foto: CNN 06.02.2023

10:07

Shkon mbi 500 numri i viktimave nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Më shumë se 500 persona kanë vdekur dhe rreth 3 të tjerë janë plagosur në Turqi dhe Siri pas një tërmeti me magnitudë 7.8 ballë që goditi Turqinë jugore herët të hënën, raporton CNN.

Ekipet e shpëtimit tani po kërkojnë për të mbijetuar pasi tërmeti i fuqishëm tronditi rajonin, duke shkaktuar pasgoditje të shumta dhe goditjet u dëgjuan deri në Liban dhe Izrael.

Gjendja pas tërmetit tragjik në Turqi, 06.02.2023

10:00

Qeveria e Kosovës shpreh ngushëllime për viktimat e tërmetit në Turqi dhe Siri

Qeveria e Kosovës ka shprehur ngushëllime për viktimat nga tërmeti që goditi Turqinë dhe Sirinë mëngjesin e së hënës.

“Republika e Kosovës dhe populli i Kosovës në këto çaste të vështira janë në gatishmërinë më të lartë për mbështetje dhe solidaritet”- thuhet në njoftimin e Qeverisë së Kosovës.

09:10

Qindra të vdekur nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Zëvendëspresdenti i Turqisë, Fuat Oktay, tha se numri i viktimave ka arritur në 284, ndërkaq 2.323 të tjerë janë plagosur.

Ministria e Shëndetësisë së Sirisë tha se 237 persona janë vrarë në provincat e kontrolluar nga Qeveria, në Alepo, Hama dhe Tartus, ndërkaq mbi 600 persona të tjerë janë plagosur.

Gjendja pas tërmetit tragjik në Turqi, 06.02.2023

08:00

Tërmet i fuqishëm në Turqi dhe Siri

Epiqendra e tërmetit të së hënës ishte rreth 26 kilometra nga qyteti Nurdagi dhe rreth 33 kilometra larg qytetit Gaziantep, tha Shërbimi Gjeologjik amerikan.

Ka pasur edhe tërmete pasuese, përfshirë edhe një në shkallë prej 6.7 shkallësh të Rihterit.

Në të dy shtetet po zhvillohen operacione për të shpëtuar njerëzit e bllokuar nën rrënoja pas rrëzimit të ndërtesave. Në dy anët e kufirit, banorët ishin në gjumë kur goditi tërmeti dhe ata dolën jashtë në mot të ftohtë, me borë dhe shi, teksa ndërtesat u rrëzuan.

Një banor i qytetit turk, Adana, tha se tri ndërtesa pranë shtëpisë së tij kolapsuan.

“Nuk kam fuqi më”, është dëgjuar të ketë thënë një prej të mbijetuarve, i bllokuar nën rrënoja, teksa ekipet e shpëtimit kanë bërë përpjekje që ta shpëtojnë, tha banori i Adanit, Muhammet Faith Yavus.

Në anën siriane të kufirit, tërmeti goditi rajonet e kontrolluara nga opozita, që jetojnë afër 4 milionë të zhvendosur nga pjesë të tjera të Sirisë, për shkak të luftës civile në vend. Shumica prej tyre jetojnë në kushte të rënda dhe pa përkujdesje shëndetësore, teksa territoret ku gjenden ata janë të rrethuara nga forcat siriane.

Autoritetet turke thanë se pas tërmetit të parë të fuqishëm janë regjistruar edhe të paktën 20 lëkundje të tjera pasuese.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, shkroi në Twitter se ekipet e kërkim-shpëtimit menjëherë reaguan pas dridhjeve të fuqishme të tokës.

“Shpresojmë se do ta kalojmë këtë fatkeqësi së bashku sa më shpejt që të jetë e mundur dhe me sa më pak dëme”, shkroi ai.

Turqia gjendet mbi një nga linjat më të mëdha sizmike dhe shpesh goditet nga tërmetet.

Turqia, ku ishte epiqendra e tërmetit, shpesh goditet nga tërmete të fuqishme. Afër 18.000 persona ishin vrarë nga tërmetet e fuqishme që kishin goditur shtetin më 1999.